Pirát Bartoš vmetl Zemanovi Havla, Poche je prý kontroverzní trafikant

Není pan Poche jen nějakým zástupným problémem? Nad tím se zamýšlí předseda České pirátské strany Ivan Bartoš. Poche Pirátům vadí z úplně jiného důvodu než pro svůj postoj k migraci, který sdílelo i dalších deset europoslanců. Považuje ho za negativní postavu pražské komunální politiky a představitele nekalých praktik spojených s ČSSD. Ani prezidenta Zemana nevidí v současné situaci jako státotvůrce a za největší problém považuje ambice komunistů.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš se podivuje, v jakém duchu je vedena debata nad eventuálním setrváním sociálnědemokratického kandidáta na ministra zahraničí Miroslava Pocheho v projednávané vládě Andreje Babiše.

Podle něho byla navrhována daleko problematičtější jména konkrétních Zemanových lidí spojených s Rusnokovou vládou. Bartoš Pocheho sleduje v jiných souvislostech, než je mediálně propíraný výrok o pětistovce migrantů, která Česku neublíží.

„My mu vyčítáme něco jiného. Když jsme hovořili o tom, jakou vládu bychom podpořili, tak to bylo o lidech bez korupční minulosti, co nejsou namočeni v kauzách. A pan Poche patří do toho tria pražské ČSSD s Hulínským a Březinou, historicky na sobě měl kauzy typu přebarvování peněz z darů na členské příspěvky. Není to zrovna nějaká čistá postava,“ kritizuje pirát sociálního demokrata v DVTV a připisuje mu nálepku „kontroverzního trafikanta“.

Ani roli prezidenta republiky při sestavování nové vlády nevnímá nijak pozitivně. Uzurpuje si prý roli, která mu nenáleží a Babišovi komplikuje práci.

Měl by být sociální demokrat a europoslanec Miroslav Poche ministrem zahraničí?

„Prezident Zeman ze své pozice hradního pána velmi aktivně kočíruje vznik té vlády, a já si nemyslím, že je to správně. Vládě dává důvěru parlament a měla by to být diskuze těch stran, schválení ministrů je pro prezidenta pouhou formalitou. Když byl Zeman v této pozici a prezident Havel se zdráhal jmenovat nějakého ministra, tak Zeman říkal, že prezident musí, že je to pouze formální,“ srovnal chování hlavy státu v historických souvislostech.

„Zeman a jeho mluvčí Ovčáček už hovoří o tom, že ‚nejmenuji takovou vládu, nedám vzniknout takové vládě‘. To není role prezidenta v parlamentní demokracii. Nejsme prezidentská demokracie,“ kritizuje dále postoje Hradu. Co mu ale vadí – vedle trestně stíhaného premiéra – nejvíce, to je role komunistů, kterým prezident svým chováním nahrává.

„Komunisti jak veřejně, tak na plénu otevřeně hlásají požadavky na trafiky ve státních firmách. A my jsme se ptali, která ta konkrétní místa komunisté dostanou. Jestli jsou to lesy, dráhy? To řízení státu nemůže být výměnou za to, že tady budeme zabezpečovat sto nějakých funkcionářů KSČM. A ta případná podpora SPD je ještě horší scénář,“ konstatuje Ivan Bartoš a situaci posuzuje jako politické selhání Andreje Babiše.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:58 středa 17. října 2018. Anketa je uzavřena.

  • 154
  • 133
  • 27
  • 17
  • 12
  • 9