Úterý 14. ledna 2025, svátek má Radovan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Šokující nahrávky tříletého dítěte: Marhoul, Klausův syn a Svoboda žádají zásah, jde o jeho bezpečí!

    Petr Svoboda ve studiu pořadu Experti odpovídal na naše otázky.

    Petr Svoboda ve studiu pořadu Experti | foto: Pavel Dvořák, Tilen Vajt

    Kauza podezření ze zneužívání tříletého chlapce otcem znovu ožívá díky otevřenému dopisu, který adresoval režisér Petr Svoboda spolu se svou manželkou Lucií Klein Svobodovou vládním činitelům, policii a orgánům sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD). Dopis upozorňuje na alarmující detaily z vyšetřování a apeluje na okamžitou změnu přístupu. Mezi signatáři jsou například Václav Marhoul, Jan Klaus s manželkou Lucií nebo herec Petr Vaněk.

    Dopis apeluje na okamžité prošetření případu a ochranu dítěte, přičemž kritizuje laxní přístup státních institucí. „Vaší povinností je chránit dítě, ne přihlížet nejasnostem a pochybením. Pokud existuje i jen malá pravděpodobnost, že dítě zažívá nevhodné praktiky, je nezbytné jednat,“ uvádí se v textu.

    Autoři dopisu kritizují nejen průběh dosavadního vyšetřování, ale i postoj soudů, které opakovaně rozhodly ve prospěch otce navzdory podezřelým okolnostem. „Jak můžete ignorovat nahrávky, ve kterých dítě mluví o zneužívání? Proč jste nezajistili důkladné vyšetření odborníky?“ ptají se signatáři, mezi nimiž jsou kromě režisérů a herců i další veřejně známé osobnosti.

    Režisér Václav Marhoul v závěru dopisu uvedl: „Ať už se stalo cokoli, malý chlapec už je nevinnou obětí tohoto sporu. Jedině odborné a nezávislé vyšetření může přinést odpovědi a spravedlnost.“

    Jak případ začal: Rozvod a spory o péči

    Příběh začal před několika lety, kdy se rodiče dítěte ocitli uprostřed rozvodového sporu. Konflikt eskaloval ve chvíli, kdy matka začala upozorňovat na chování dítěte po návratech od otce. Podle ní vykazovalo známky stresu, úzkostného chování a dokonce údajně popisovalo nevhodné hry a situace.

    V roce 2022 matka nahlásila znepokojivý incident, kdy po návratu dítěte od otce objevila zakrvácenou plenku. Policie případ prošetřovala, ale pro nedostatek důkazů jej odložila. Soudy následně několikrát rozhodly ve prospěch otce, přičemž obvinění matky označily za účelová.

    Nové důkazy a nahrávky

    V posledním roce však přibyly nové podněty, včetně nahrávek, na nichž dítě popisuje nevhodné chování. Zaznamenaná slova dítěte podle odborníků odpovídají možným traumatickým zážitkům. V jedné z nahrávek například uvádí, že musí hrát podivné hry, které nesmí nikomu říkat. „Dítě vykazuje známky stresu, bázlivosti a projevy, jež mohou naznačovat trauma,“ uvedla psycholožka Jana Růžičková.

    Na doporučení lékařů z FN Motol bylo dítě odesláno na psychiatrické vyšetření, které potvrdilo podezřelé chování a úzkostné projevy. Matka tvrdí, že její obavy podporují i další odborné posudky, svědectví přátel rodiny a další indicie.

    Reakce otce a soudů

    Otec veškerá obvinění dlouhodobě odmítá. „Nikdy jsem nebyl z ničeho podobného obviněn ani vyšetřován. Matka mého syna manipuluje s dítětem, aby mi zamezila v kontaktu,“ uvedl v dřívějších vyjádřeních. Soudy jeho verzi podpořily a označily chování matky za účelové.

    Soudkyně v jednom z odůvodnění uvedla, že „matka opakovaně prokazuje neochotu respektovat právo otce na kontakt s dítětem a záměrně narušuje jeho vztah se synem.“

    Zapojení veřejnosti a známých osobností

    Nové dění v případu přitáhlo pozornost veřejnosti, zejména po zveřejnění otevřeného dopisu, který kromě rodiny dítěte podepsali i známé osobnosti. „Není možné přihlížet tomu, že takto malé dítě hovoří o praktikách, které by v jeho věku vůbec nemělo znát. Je třeba zajistit jeho bezpečí,“ zdůraznil režisér Petr Svoboda.

    Jan Klaus s novou přítelkyní Lucií na MFF KV (Karlovy Vary, 29. června 2018)

    Matka chlapce se mezitím obrátila na veřejnost s prosbou o podporu. „Když dítě popisuje věci, které by nemělo ani znát, je mou povinností ho chránit. Očekávám, že státní instituce konečně zasáhnou a zajistí spravedlnost.“

    „K podpisu otevřeného dopisu adresovanému OSPODu a ministrům vnitra a spravedlnosti mě vedl obrovský strach o malého chlapce, protože stále reálně hrozí, že bude brzy předán otci,“ uvedl ekonom Jan Klaus, mladší syn exprezidenta Václava Klause. Zároveň kritizoval absolutní nečinnost OSPODu v Benešově a nejasné kroky policie, které podle něj nepřispívají k řešení situace.

    Klaus dále sdělil, že jej na případ upozornila jeho manželka, která se o kauze dozvěděla od Ester Janečkové, jež se v případu dříve aktivně angažovala. Podle jeho slov byl dokonce osobně přítomen lékařskému vyšetření chlapce na pohotovosti, kde se dítě mělo svěřit se svými zkušenostmi. „To, co jsem slyšel a viděl, mnou hluboce otřáslo. Jsem přesvědčen, že je nutné zasáhnout a zajistit chlapci bezpečí,“ dodal Klaus.

    Kritika systému

    Podle odborníků je tento případ příkladem selhání systému ochrany dětí. Režisér Svoboda upozorňuje: „Policie, soudy i OSPOD mají všechny nástroje, aby situaci důkladně prošetřily. Proč se tak neděje?“

    Policie aktuálně případ znovu prověřuje a přijala několik nových trestních oznámení. Zda nové důkazy přinesou průlom, zůstává otázkou. Případ ale ukazuje, jak složitý a nejednoznačný může být boj o spravedlnost, zejména pokud jde o ochranu nejzranitelnějších.

    Aktéři výzvy apelují na soudy, aby dítě bylo dočasně umístěno do ochranné péče, dokud se veškerá obvinění důkladně neprošetří. Režisér Petr Svoboda zdůrazňuje, že se nesnaží stranit ani matce, ani otci. „Pokud se prokáže, že matka lhala, měla by nést odpovídající následky. Zároveň ale nemůžeme ignorovat, že dítě vykazuje známky problémů, a mělo by být pod ochranou státu. Je třeba ctít presumpci neviny, ale zároveň zajistit bezpečí dítěte,“ uvedl Svoboda.

    Právnička Klára Long Slámová vysvětluje, za jakých podmínek lze dítě rodičům odebrat: „Takový zásah může být ospravedlněn pouze tehdy, pokud je nezbytný, zákonný a vychází z naléhavé společenské potřeby, přičemž musí být přiměřený cíli, kterým je ochrana nejlepšího zájmu dítěte.“

    Fotogalerie