Kritické myšlení jako předmět ve škole? Jen tak vyzrajeme na fake news, říká Ludwig

Autor knihy Konec prokrastinace Petr Ludwig radí, jak bojovat proti falešným zprávám nebo fake news. | foto: Koláž Expres.cz

Jedovaté jogurty plné zdraví škodlivé hmoty, uprchlíci, kteří na dálnici vyskákali z autobusu a rozutekli se do českých luhů a hájů nebo podivuhodná hollywoodská kariéra Jara Slávika. To je jen hrstka poplašných zpráv, které hýbaly Českem. Fake news tu mají ideální živou půdu, kritické myšlení je v plenkách a lidé věří všemu, co na internetu najdou. Vítejte v době falešné.

„Říkali to v televizi, tak to musí být pravda,“ tvrdívaly s oblibou nejen stařenky klábosící na návsi. Doba pokročila a všeznalou televizi nahradil internet. Vyděšení senioři tak bez rozmyslu rozesílají e-maily plné katastrofických scénářů a skandálních odhalení jak housky na krámě a v dobré víře varují své příbuzenstvo a známé.

„Hrozně rád bych řekl, že se to zlepšuje. Jenže v době fake news... Myslím si, že se to spíš zhoršuje. Když se podíváte třeba na to, jaké řetězové e-maily si posílají senioři, to v takové míře jako teď před pěti lety rozhodně nebylo,“ řekl k tomu autor knihy Konec prokrastinace Petr Ludwig, který se falešnými zprávami léta zabývá.

Nejen on proto volá po tom, aby se mnohem větší důraz kladl na rozvoj kritického myšlení. „Jde o to, aby se lidé naučili fake news rozpoznat a lépe pracovali s informacemi, které se k nim dostávají. Jako předmět bych ho zavedl už na základní škole,“ říká v rozhovoru pro DVTV Ludwig. 

A protože se člověk nejlépe naučí na příkladech a praktické ukázce, rozšířil by zpravodajské relace i o část, která by se poplašným a nepravdivým zprávám věnovala a srozumitelnou formou by veřejnost naučila, jak „oddělit zrno od plev“.

„Dostat do škol předmět kritického myšlení je moje ultimátní priorita. Společnost jinak bude do budoucna daleko náchylnější vůči manipulacím. Lidé budou věřit konspiračním teoriím. Většina problémů, které se teď řeší, jako třeba globální oteplování nebo třeba migrační krize, je toho důkazem,“ doplnil konzultant a publicista.

„Když se problémům nebudeme věnovat, tím víc jich bude v budoucnu a o to složitější bude jejich řešení. Naopak ve chvíli, kdy populace rozpoznává argumentační fauly politiků, je těžší veřejnost opít rohlíkem,“ dodává Ludwig, který se svou knihou Konec prokrastinace míří na americký trh.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 8:03 21. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  15
 • Sladký
  13
 • Super
  12
 • Haha
  12
 • Tvl
  11
 • Cože
  6
Komentáře