Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Radnice Prahy 11 dokola blokuje dotaci pro školu. Manželka starosty řídí konkurenci!

  Mafiánské praktiky na Jižním Městě? Radnice blokuje dotaci pro školu, manželka starosty řídí konkurenci. | foto: Škola Michael, Profimedia

  Do hodně prekérní situace se dostali představitelé soukromé střední školy Michael. Potřebovali by dostavit nový pavilon pro studium grafiky, Magistrát hl. m. Prahy jim schválil dvacetimilionovou dotaci a zbývá už jen podpis od městské části Praha 11. Jenže na něj zástupci školy už několik měsíců marně čekají. Důvod? Dost možná ten, že radnici vede starosta Petr Jirava, jehož manželka řídí konkurenční školu Orange!

  Soukromá střední škola reklamní tvorby Michael patří k poměrně známým vzdělávacím institucím. Čtyřiadvacet let sídlí na Jižním Městě, jenže nyní si musí zároveň pronajímat prostory v budově na Pankráci, aby se zde mohlo vyučovat studium grafiky.

  Škola by proto potřebovala dostavit pavilon přímo ve svém areálu. Téměř nikdo v tom nevidí problém, vždyť jde o vzdělávání mladých lidí v perspektivním oboru. Od pražského magistrátu byla soukromé škole Michael schválena účelová dotace ve výši dvaceti milionů korun a zbývá poslední, aby dotaci schválil Úřad městské části Praha 11.

  Jenže tady přichází kámen úrazu. Podpis od radnice je zatím v nedohlednu. Zástupci školy už s případem oslovili soud, který jim dal za pravdu, jenže rada městské části se stále brání. Peníze by prý chtěla investovat jinam, klidně je i nechá propadnout.

  „Chceme dál růst, ale Praha 11 už nám nechce vyjít vstříc. Prý máme investovat do budovy, která je zrekonstruovaná a po uplynutí nájmu připadne zpět MČ Praha 11, ale my po nich nemáme nic chtít. I proto potřebujeme tu dotaci od magistrátu,“ vysvětloval v minulosti magazínu Týden jednatel školy Ondřej Štěpánek.

  Existuje racionální vysvětlení pro nezájem radnice posvětit magistrátem schválenou dotaci? Jedno by se našlo. Manželka dosluhujícího starosty Prahy 11 Petra Jiravy za hnutí ANO, který je mnohými kritizován za údajně mafiánské praktiky, šéfuje konkurenční škole Orange. A představitelé školy Michael jsou přesvědčeni o tom, že Jirava právě z toho důvodu dotaci vytrvale blokuje.

  O tom samém je přesvědčen i Jiří Štyler, zástupce Hnutí pro Prahu 11, které vyhrálo v nedávných volbách. S celou situací toho zatím moc nezmůže, protože povolební situace v zastupitelstvu je zatím stále nejasná.

  „Já to vnímám tak, že to, co rada předvádí, je v rozporu s usnesením Zastupitelstva městské části Praha 11, protože zastupitelstvo přijalo dotaci jako účelovou na dostavbu ve škole Michael. Pokud se má investovat do školství v Praze 11, tak je to bohulibá činnost a my nevidíme důvod, proč by tomu tak být nemělo. Když to rada odmítla, tak ať nám to vysvětlí. Jedná se přece o dvacet milionů,“ kroutí Štyler hlavou.

  Radnice se schválení dotace vyhýbá chytře. Neustále návrh vrací s žádostí o přepracování či úpravu projektové dokumentace, na základě které by měla být vypsána veřejná zakázka pro stavební firmy. 

  Zástupci školy Michael projektovou dokumentaci vytvořili přesně tak, aby vyhověla požadavkům výběrového řízení, jenže se nestalo nic. Místo toho se dozvěděli, že radnice dotaci smetla ze stolu a odklonila na jiné objekty.

  „Místo aby se člověk staral o rozvoj školy a poskytoval studentům kvalitní podmínky, tak je nucen se neustále zaobírat někým, kdo mu hází klacky pod nohy. Nástavba je pro nás nezbytná, protože už nyní my si musíme pronajímat na Pankráci kus budovy, abychom se vešli,“ zlobí se ředitelka školy Monika Hrubešová.

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 17:09 středa 3. dubna 2019. Anketa je uzavřena.

  • Haha
   22
  • Trapas
   20
  • Super
   13
  • Cože
   9
  • Tvl
   8
  • Sladký
   7
  Vybrali jsme pro vás

  Sexy učitelka si založila účet na platformě OnlyFans. Žáci ji našli a teď s ní flirtují

  Učitelek na OnlyFans, často také nazývané jako platformě pro dospělé, není málo. Většinou se vše zvrtne, když na jejich...

  Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

  Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

  Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

  Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

  Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

  Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

  jít naiDNES.cz