Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz
  Premium

  Koukalová & Konečný: Věděli jste, že je Petr Fiala taky spalovací?

  Petr Fiala během svého projevu | foto: Mafra

  Celý článek jen pro členy

  Chcete číst prémiové texty bez omezení?

  Předplatit se slevou až 45 %
  Lídr ODS Petr Fiala představil na sociálních sítích svůj start do ostré volební kampaně a jeho projev byl něčím, co jsme tady dlouho neviděli.

  Hvězdný, v americkém stylu, plný emocí a přesně načasovaných pauz i důrazů na jednotlivá slova. Jeho nástup na pódium byl famózní, velká a krásně nasvícená hala, burácející kompars a samotný šéf strany, který prochází koridorem mezi lidmi za hlasitých oslav. Jedna žena přiskočí a udělá si selfie, rozhodně filmový moment, jenž by se spíše hodil k prezidentským volbám, za ním na pódiu desetimetrová česká vlajka. Sečteno a podtrženo, ohromující scéna, která nás vyrazila z bot a možná ji už měli udělat hned v první fázi volební kampaně, protože vizuální dopad byl mimořádný.

  Čím více se ale projev Petra Fialy začal natahovat, tím více to přestala být velkolepá show, a to zejména ve chvíli, kdy začal mluvit o programu. Za začátku nás bavilo se na to dívat, kdy za každou třetí větou přišel mohutný aplaus, první část, to bylo něco, co jsme u Petra Fialy dlouho neviděli a neslyšeli. Fiala byl chvílemi tak hysterický, že jsme si hned tipli, že mu projev psal Pavel Šafr, protože mluvil o spálené zemi, krachu a bankrotu, klasická palba výhrůžných slov, jak tady všichni umřeme, ještě snad chybělo datum, kdy Česko trefí asteroid a bude konečně po všem.

  Petr Fiala

  Ale dobře, jsme v kampani a přesně jako před zápasem dvou těžkých vah se soupeři hecují trash-talkem „Ty jsi nejhorší, já tě zabiju!“, takto nějak to vypadalo. Akorát tohle si měli vykládat Babiš a Fiala mezi sebou, zatímco my se z první části projevu předsedy dozvídáme, že když ho nebudeme volit, probudíme se kousek od Moskvy osamocení, izolovaní a chudí.

  A když jsme tuhle zemi spálili, přijde ta druhá půlka: Co uděláme my pro vás?

  Zde přišla la petite mort, tedy malá smrt, a libido šlo dolů.

  Petr Fiala začal vyjmenovávat hlavní body programu a prvním slibem bylo, že sníží dluh státního rozpočtu a přitom nezvedne daně, což samozřejmě říkají všichni, akorát že nikdo nechce přiznat, jak to vlastně udělá. Všichni samozřejmě víme, že zvyšování daní se před volbami neprozrazuje, na druhou stranu nás vždycky pobaví žonglování s miliardami. Petr Fiala nejprve řekne, že někam zmizelo sto nebo dvě stě miliard, na tom ani tak nesejde, asi je odnesl Andrej Babiš v igelitce, nevíme, a druhým dechem dodá, že je dokáže zase vyčarovat zpátky. Ale jak?

  Možná by pomohl David Copperfield, toho jsme viděli nechat zmizet slona a taky sochu Svobody, ale to bylo v televizi, takže možná se tohle mizení a objevování miliard děje taky jen v televizi.

  Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

  Měsíční

  89
  Předplatit
  Můžete kdykoliv zrušit
  + 2 měsíce zdarma na Canal+
  Premier League WTA

  Roční

  490
  890 Kč
  Předplatit
  Ušetříte 400 Kč
  Následně 890 Kč/rok
  + 2 měsíce zdarma na Canal+
  Premier League WTA

  Dvouleté

  990
  1 690 Kč
  Předplatit
  Ušetříte 700 Kč
  Následně 1690 Kč/2 roky
  + 2 měsíce zdarma na Canal+
  Premier League WTA

  Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
  Více o iDNES Premium
  Máte už předplatné? Přihlásit se
  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 12:15 čtvrtek 20. ledna 2022. Anketa je uzavřena.

  • Super
   106
  • Trapas
   27
  • Haha
   12
  • Sladký
   6
  • Tvl
   6
  • Cože
   4
  Vybrali jsme pro vás

  VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

  Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

  Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

  Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

  Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

  Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...