jít naiDNES.cz

Z ODS bude další topka! Fiala básní o EU a středopravici, pravicoví voliči zuří

Petr Fiala, současný předseda ODS | foto: Profimedia.cz

Nejsilnější česká pravicová strana. Přesně tak měl snad každý občan zafixovanou tradiční ODS, bez ohledu na to, jak moc se s jejími názory ztotožňoval či neztotožňoval. Jenže to už nyní zřejmě neplatí. ODS, dříve strana prezentující se konstruktivní kritikou vůči Bruselu, před eurovolbami nasadila heslo „Jsme srdcem Evropy“ a její šéf Fiala prohlásil, že Česku pomůže jen středopravicová vláda. „Středopravice? To už tady zkoušela TOP 09 a sklouzla až na krajní levici,“ běsní třeba jeden z diskutujících.

Pravicoví voliči budou muset ještě hodně rozmýšlet, komu dají v nadcházejících eurovolbách svůj hlas. Pakliže byla jejich jasnou volbou ODS, strana držící si bezmála po třicet let status nejsilnějšího pravicového subjektu, spousta z nich je nyní zjevně rozčarována z vyjádření předsedy Petra Fialy.

„Je čas říci, že naší zemi může pomoci jen středopravicová vláda. Věřím, že ji budeme sestavovat my, abychom mohli prosadit zákony, které už máme připravené: na snižování a zjednodušování daní, omezení byrokracie a digitalizaci úřadů,“ napsal Fiala na Facebook.

ODS tak zjevně dává čím dál více svým voličům najevo, že nyní hodlá nabrat nový směr.

Zatímco v dobách, kdy to nebylo ještě zdaleka in a referendum o vystoupení z EU nebylo oblíbeným heslem každého populisty, se strana prezentovala jako kritik Bruselu, nyní se začala čím dál více přibližovat názorům opačného břehu politického spektra.

A to spoustě voličů vadí.

Petr Fiala oznámil, že Česku může pomoci jen středopravicová vláda. Někteří...

Petr Fiala oznámil, že Česku může pomoci jen středopravicová vláda. Někteří voliči však zuří, že ODS byla vždy stranou pravicovou.

„Středopravice? To už tady zkoušela TOP 09 a sklouzla až na krajní levici. Takže další politická mrtvola,“ napsal pod Fialův facebookový profil Petr, soudě podle následného osobního útoku na předsedu zhrzený volič.

„Nebývala ODS stranou pravicovou?“ podivuje se zase Filip a další z diskutujících se zamýšlí nad tím, zda právě směřování více do středu než napravo není i důvod kritizovaného vyhazovu Václava Klause mladšího. „Proto musel jít Klaus do pr*ele. Ani on ani jeho táta by nic středopravicového v souvislosti s ODS z pusy nevypustili,“ píše.

S tím, že se ODS pomalu začíná stávat druhou TOP 09, souhlasí i velká spousta dalších. Blíží se jí programem a zejména tím, že zcela zjevně začala cílit na euroliberály, což je pravý opak dosavadní základny jejích voličů. 

Nebude to ale pro Fialu a spol. skutečně tak trochu politická sebevražda, vydat se z vod, kde mají za dlouhá léta vybudované silné postavení, tam, kde snad už nejde v konkurenci topky, Pirátů nebo STAN nabídnout vůbec nic nového?

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:45 20. července 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  35
 • Haha
  28
 • Trapas
  27
 • Sladký
  13
 • Tvl
  12
 • Cože
  11
Komentáře

Mohlo by vás zajímat