Fiala sklízí, co sám zasel: Loni obešel ANO, teď se vzteká za jednání bez ODS

Před rokem Petr Fiala odmítl jednat s vítězným hnutím ANO, dnes mu to stejné vadí. | foto: ČTK

V Praze jsou jasným vítězem voleb, přesto nakonec mohou skončit v opozici. Jen krátce po sečtení hlasů se v hlavním městě začalo jednat o podobě budoucí koalice, jenže za zády ODS. Její předseda Petr Fiala si v rozhovoru pro MF DNES postěžoval, že se „někteří už ani nepřetvařují a chtějí výsledky voleb ignorovat, což je hodně podivné“. Ve skutečnosti ale Fiala právě teď ochutnává vlastní medicínu.

„Já už jsem to řekl jasně a veřejně už před volbami a říkám to i po volbách. My o účasti ve vládě s hnutím ANO jednat nebudeme,“ přesně taková slova pronesl předseda ODS Petr Fiala v říjnu 2017, tedy krátce po parlamentních volbách, které ovládlo hnutí ANO.

Přenesme se o téměř rok dopředu, do současnosti. ODS je minimálně v Praze vítězem voleb komunálních.

Rozdělení hlasů ovšem nemohlo být těsnější. Na vedoucí stranu dotírali Piráti, hnutí Praha sobě, koalice TOP 09 + STAN i hnutí ANO. Mezi všemi stranami nebyl rozdíl větší než tři procenta a při sestavování koalice tedy na stole leží hned několik variant. Klidně i taková, že ODS skončí v opozici.

A ve skutečnosti nejde o variantu nijak nereálnou. Jen krátce po sečtení hlasů, v sobotních nočních hodinách, se rozeběhla jednání, v nichž ale ODS nefigurovala. Lídr hnutí Praha sobě Jan Čižinský, který schůzku inicioval, totiž vítěznou stranu spolu s hnutím ANO odmítl přizvat a oslovil jen zbylé subjekty.

ODS se přitom nemůže příliš divit. V Praze rozjela útočnou kampaň vůči Pirátům, jejím lídrem se navíc stal šíbr Bohuslav Svoboda, s nímž se ostatní strany, usilující o čerstvý vzduch v politice, nemusí ztotožňovat.

Jenže Petr Fiala najednou ignorování vítězné strany snáší velmi těžce.

„Neuplynulo ani 12 hodin od uzavření volebních místností a někteří se už ani nepřetvařovali, že chtějí výsledky voleb ignorovat. My jsme vyhráli v Praze volby a někteří od první chvíle nemají jiný cíl než obejít vítěze voleb. To mi přijde podivné, zvláště od lidí, kteří mají plná ústa nějaké nové, jiné politiky,“ postěžoval si v rozhovoru pro MF DNES.

„Pokud se méně úspěšné strany dohodnou proti nám, podle mě na to doplatí. Ať si lidé všímají, kdo to chce režírovat a jaké jsou jeho zájmy. Zájmy Pražanů to jistě nejsou,“ pohrozil ještě Fiala.

Jak se zdá, šéf ODS tak nyní sklízí to, co sám přesně před rokem zasel. 

Se spoluprací s hnutím ANO, proti němuž se i přes jeho tehdejší vítězství v parlamentních volbách vymezoval a chtěl ho totožným způsobem obejít, si teď dost možná bude muset zvykat v opozici.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:51 5. února 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  56
 • Haha
  25
 • Tvl
  11
 • Trapas
  10
 • Cože
  6
 • Sladký
  6
Komentáře

Mohlo by vás zajímat