Petr Fiala: Mým národům! Koňská dávka optimismu a pozérství

Před rokem Petr Fiala odmítl jednat s vítězným hnutím ANO, dnes mu to stejné vadí. | foto: ČTK

Současný předseda ODS Petr Fiala hýří sebevědomím. Po výroku, že po příštích volbách by ODS mohla sestavovat vládu, přišel s dalším odvážným receptem na růst voličské podpory: Doba jednoduchých hesel a slibů v politice je údajně pryč. Voliči prý nechtějí jedno řešení a ODS se v popularitě postupně přibližuje hnutí ANO. Zásadní problém však je, že pod Fialovým vedením je současná ODS poměrně nečitelná a panuje v ní řada protichůdných programových i personálních tendencí. A na lídra politické scény vedeného premiérem Andrejem Babišem strana ztrácí 15 až 20 procent.

Petr Fiala chce být spasitelem strany, která se po pádu premiéra Petra Nečase málem sesypala a poroučela do propadliště politických dějin. Vrcholnou satisfakcí by pro současného šéfa ODS bylo, kdyby dosáhl triumfu, kterým se ve své době mohl pochlubit zakladatel a dlouholetý předseda Václav Klaus.

Fiala po nedávném vítězném tažení v senátních volbách propadl euforii a se svojí stranou se již vidí před branami Strakovky – se svými pocity se svěřil v rozhovoru pro portál iDNES.cz. Kromě koňské dávky optimismu a pozérství současného předsedy ODS ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že by strana mohla za tři roky skutečně sestavovat vládu.

ODS nelze upřít letošní úspěch v senátních volbách, ty sněmovní však jsou a budou o něčem jiném. Pokud si navíc voliči vzpomenou na bažiny, ze kterých Klaus stranu tahal po krizi a vnitrostranickém puči na sklonku devadesátých let, tak i v nejhubenějších letech dosahoval výsledku kolem 25 % voličské přízně. O tom se Fialovi může zatím jen zdát a za úspěch v nedávných volbách do Senátu by měl poděkovat spíše osobnostem, jež se vymykají stranickému průměru a dokázaly uspět ve svých regionech.

Průzkumy: Podpora ODS výrazně neroste

Fiala se zároveň podivuje nad tím, proč několik průzkumů přináší takové rozdíly v preferencích. Důvod je ten, že současná ODS není příliš čitelná a přesvědčivá, voličská podpora je tedy poměrně vlažná a vykazuje rozdíly. Pod Fialovým vedením ODS posbírala voliče spíše od TOP 09 s tím, že pod vlajkou Antibabiš už není kde příliš brát.

Fiala sebevědomě prohlašuje, že se dvě nejsilnější opoziční strany, ODS a Piráti, přibližují hnutí ANO. Realita je taková, že zatím se strany přibližují spíše ve svém součtu, nikoliv samostatně. Na dýchání na záda současnému premiérovi to zatím nevypadá a Babiš na dostřel je stále spíše zbožným přáním než skutečností.

Hlavní téma stále Antibabiš

Takovou ideovou a programovou nálož, jakou byl ODS schopen vehnat do žil v minulosti Václav Klaus, současný předseda může nabídnout jen těžko. Pro případné vítězství ale ODS musí být daleko více programově pestrá a hlavně dát prostor vyrůst dalším osobnostem, kterým mnohem více než Fialovi nechybí politická odvaha a schopnost formulovat jasné postoje.

Fiala říká, že voliči nechtějí jeden pohled a jedno řešení a že doba jednoduchých hesel skončila. Je to ale právě ODS, která jednoduché heslo Antibabiš neustále recykluje. Frontální útoky na Andreje Babiše přitom nepřinášejí do politické debaty nic zásadně nového a neodlišují ODS ani od politických trpaslíků, kteří budou v příštích volbách zápasit o samotné politické přežití.

Být mistrem politické údržby není totéž jako být lídrem směřujícím k vítěznému tažení. ODS navíc měla historicky hned několik premiérů a dost času dotáhnout mnohé ze slibů, s nimiž nyní přichází. Voliči tak nemají příliš důvodů věřit, že to bude právě – stále poněkud zapouzdřená – ODS, která bude schopná je naplnit.

Politika současné vlády je podle Fialy mdlá, nevýrazná a bez ambicí. Jenomže přesně takhle působí spíše současná ODS pod jeho vedením. Strašení Babišem ani extremisty napravo i nalevo nezabírá a ODS si bude muset najít témata, která osloví nové voliče. Zatím to ale nevypadá, že by se jí to pod vedením současného předsedy příliš dařilo.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 22:43 19. dubna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  116
 • Trapas
  112
 • Haha
  40
 • Tvl
  21
 • Sladký
  18
 • Cože
  13
Komentáře

Mohlo by vás zajímat