Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Premiér neříkal pravdu? Bradáčová prý neví o tom, že by Mlejnek ovlivnil kauzu Dozimetr

  Petr Fiala stojí za ministrem vnitra Vítem Rakušanem. | foto: Profimedia.cz

  Ministr vnitra Vít Rakušan si nadále stojí za tím, že neexistují důvody odvolat Petra Mlejnka z pozice ředitele civilní rozvědky, přestože se stýkal s hlavním obviněným v kauze Dozimetr Michalem Redlem. A nyní se za něj postavila i vláda v čele s premiérem Petrem Fialou. Ten se dokonce nechal slyšet, že Mlejnek policii pomohl Dozimetr objasnit. Problém je, že o tom vůbec nic neví vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová. Lidé se navíc diví, kde bere vláda informace o živém spisu.

  Že se vláda postaví za Víta Rakušana a Petra Mlejnka i přes nátlak opozice, se před jejím jednáním očekávalo. Premiér Petr Fiala překvapil tím, jak rozhodnutí zdůvodnil.

  „Vláda obdržela informaci, že pan ředitel Mlejnek sehrál pozitivní roli při objasňování kauzy Dozimetr,“ oznámil ministerský předseda.

  „Jednali jsme v důvěrném režimu. Byla to informace, kterou jsem měl delší dobu, dnes s ní byla seznámena vláda,“ dodal.

  Petr Fiala

  Fiala mnohé překvapil tím, že disponuje informacemi z živého spisu. Že má vláda přístup k policejnímu vyšetřování, které se přímo týká i vládního hnutí STAN, je ale zřejmé delší dobu. Například ministr zemědělství Marian Jurečka už v počátcích kauzy Dozimetr veřejnost v České televizi ujišťoval, že policie nijak nevyšetřuje ministra vnitra Víta Rakušana.

  Vůbec nejvíce překvapená z Fialových slov byla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, jejíž úřad vyšetřování kauzy Dozimetr dozoruje. Ta nemá vůbec žádné informace o tom, že by měl Petr Mlejnek nějakým způsobem k vyšetřování Dozimetru přispět.

  „O participaci pana Mlejnka na vyšetřování vámi dotazované trestní věci mi není nic známo,“ řekla webům Deník N a Respekt.

  To tedy znamená, že si premiér buď verzi o Mlejnkově pozitivním vlivu na vyšetřování vymyslel, aby mohl ospravedlnit Rakušanův postoj, nebo že toho vláda ví o vyšetřování kauzy spojené s hnutím STAN více než samotné státní zastupitelství.

  Lenka Bradáčová

  Rakušan je aktuálně propírán také kvůli pochybení, kterého se dopustil při rozhovoru pro Radiožurnál. Zmínil, že se o Mlejnkovi před jeho dosazením do čela rozvědky informoval u konkrétních lidí. Jmenoval přitom i špiona Libora Jílka a odhalil tím jeho identitu, což namíchlo vojenské zpravodajství.

  „Zmínil jsem jméno, které jsem zmínit neměl, na vládě jsem se za to omluvil,“ řekl Rakušan pro ČT.

  O pravidelných stycích mezi Redlem a nedávno jmenovaným šéfem ÚZSI Mlejnkem informoval minulý týden server Seznam Zprávy. Ve čtvrtek napsal, že podle jeho informací začala GIBS prověřovat podezření, že právě Mlejnek donášel skupině kolem Redla citlivé policejní informace. Inspekce se v pátek proti těmto informacím ohradila a uvedla, že kvůli úniku informací v kauze Dozimetr šéfa rozvědky neprověřuje ani nevede trestní řízení, v němž by figuroval jako podezřelá osoba příslušník ÚZSI.

  Vít Rakušan s Petrem Hlubučkem

  Rakušan už dříve uvedl, že o stycích s Redlem před jmenováním Mlejnka věděl a nevadily mu, protože vztah obou mužů byl pracovní. Mlejnek sdělil serveru Seznam Zprávy, že se s Redlem zná od roku 2012. Setkával se s ním údajně jednou až dvakrát ročně. V dané době pracoval Mlejnek ve firmě Techniserv, která dodává a instaluje technologické systémy a často se uchází o státní zakázky. Důvodem podle něj bylo to, že jako obchodník poptával zakázky pro svou firmu, ale žádnou jeho prostřednictvím nezískal.

  Mlejnek by se měl příští týden zúčastnit jednání sněmovního bezpečnostního výboru i komise pro kontrolu ÚZSI. Opoziční hnutí ANO vyzvalo premiéra Petra Fialu (ODS) k odvolání ministra vnitra, jinak chce v Poslanecké sněmovně vyvolat hlasování o nedůvěře vládě.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 11:42 pátek 16. prosince 2022. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   41
  • Super
   15
  • Haha
   5
  • Cože
   5
  • Tvl
   4
  • Sladký
   3