Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Premiér Fiala narazil: Výsadní postavení? Ne, byl až vzadu a má to svůj důvod, říkají experti

  Petr Fiala seděl přímo za Joem Bidenem. | foto: Profimedia.cz

  Český premiér Petr Fiala se stal nečekanou hvězdou pohřbu královny Alžběty II., když chytil místo přímo za americkým prezidentem Joem Bidenem, jehož kamery pochopitelně zabraly hned několikrát. Podle Fialy se jednalo o jasný důkaz toho, že má Česká republika ve světě výsadní postavení. Zaprvé seděli společně s Bidenem až několik řad za jinými prezidenty či třeba kanadským premiérem Justinem Trudeauem, zadruhé podle expertů pozice v zasedacím pořádku, který je stanoven podle jasných pravidel, žádnou roli nehraje.

  „Musím říct, že jsem rád, že Česká republika měla takové čestné místo, a je to dobře. Ukazuje to pozici České republiky, je to výsledek nějakých protokolárních a bezpečnostních úvah organizátorů. Já samozřejmě neznám detaily, ale myslím si, že i to ukazuje, jaké pověsti a pozici se Česká republika těší,“ uvedl Fiala pro CNN Prima News.

  Bystřejší komentující na Twitteru si začali všímat, že na teorii o českém zástupci, jehož záměrně posadili hned za záda samotného prezidenta USA, něco nehraje.

  Například to, že by někdo s výsadním postavením byl ve skutečnosti usazen až do šesté řady od konce. Vždyť ještě o dalších devět míst před Bidenem seděl kanadský premiér Justin Trudeau, přednější místa měl i francouzský prezident Emmanuel Macron, dokonce před Bidenem seděl i polský premiér Andrzej Duda.

  Naopak někteří posměváčci ze zahraničí si na sociálních sítích utahovali z Bidena, že byl usazen mezi premiéry Polska a Česka, zatímco jiní státníci seděli daleko před ním.

  Jak při komentování pro nejrůznější stanice uvedli čeští odborníci, taková věc, jakou je zasedací pořádek při pohřbu panovnice, je otázkou přísného protokolu.

  Přesná pravidla nejsou zcela jasná. Bývalý ředitel hradního protokolu Miroslav Sklenář se nechal pro Seznam Zprávy slyšet, že prezidenti sedí v řadách za sebou podle toho, jak dlouho jsou v úřadu hlavy státu. Biden má za sebou teprve dva roky.

  Český premiér Petr Fiala seděl na pohřbu Alžběty II. hned za americkým prezidentem Joem Bidenem. (19. září 2022)

  Není také úplně jednoznačné, zda hrálo roli, že Fiala zastupoval prezidenta Miloše Zemana, a proto seděl v sektoru pro hlavy státu. Podle dalšího hradního protokoláře, Jindřicha Forejta, mohlo hrát roli, že je Česká republika aktuálně v čele předsednictva Evropské unie.

  Že by však roli sehrála pozice ve světě, například ekonomická, to si protokoláři nemyslí.

  Britský list The Telegraph upřesňuje, že v zasedacím pořádku mají přednost představitelé zemí Commonwealthu, proto onen Trudeaův velký náskok před Bidenem. V prvních řadách zase seděli všichni žijící premiéři Británie.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 12:47 středa 18. ledna 2023. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   106
  • Haha
   32
  • Super
   17
  • Tvl
   9
  • Sladký
   7
  • Cože
   6
  Vybrali jsme pro vás

  VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

  Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

  Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

  Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

  Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

  Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...