jít naiDNES.cz

Formanův Amadeus: 5 věcí, které film zásadně ovlivnily

Kdo by si nepamatoval geniálního, tak trochu potrhlého Wolfiho? | foto: Profimedia.cz

Legenda všech legend a film oceněný osmi Oscary vznikl před čtyřiatřiceti lety. Na fenomenálního Amadea i tak ale vzpomíná dodnes snad každý, kdo alespoň příležitostně sleduje filmy. Snímek režírovaný Milošem Formanem ovšem nevznikal jen tak. Přinášíme vám pět faktů o slavném uměleckém díle, o nichž jste dost možná ani neměli tušení.

1.Film pod mikroskopem

V dobách totalitního režimu byl pro některé občany České republiky Miloš Forman velkým nepřítelem. Svým postojem k dané situaci se netajil a rozhodl se prosadit se za „velkou louží“.

To se však vůbec nelíbilo příslušníkům StB, kteří se snažili zkomplikovat natáčení filmu.

Aby mohl Forman vůbec natáčet v Praze, tak musel slíbit tehdejšímu ústřednímu řediteli Československého státního filmu Jiřímu Puršovi, že během filmování nebude aktivně vyhledávat disidenty.

2.Salieri měl být někdo jiný

Roli legendárního Salieriho má snad každý milovník filmu spjatou s F. Murrayem Abrahamem. Ten ve snímku předvedl fenomenální výkon, ale zajímavé je, že tento herec se k hlavní roli dostal jako „slepý k houslím“.

Abraham přišel totiž původně na konkurz malé role majitele divadla. Měl ale to štěstí, že byl po ruce, když režisér Miloš Forman chtěl někoho, aby četl text Salieriho.

Hulce s představitelem Salieriho F. Murray Abrahamem.

F. Murray Abraham (vlevo) měl původně hrát majitele divadla.

Abraham natolik zazářil, že ho Forman okamžitě obsadil do role slavného skladatele a tím mu zajistil nekonečnou slávu.

3.Fotbalový odkaz ve filmu

Věděli jste o tom, že v legendárním snímku je také odkaz na jeden slavný český fotbalový klub? Ne? Tak to nejste jediní!

Vše proběhne, když se Mozart zúčastní hry svého přítele, která paroduje jeho opery. Zde je jedna z hereček nalíčená jako znak českého fotbalového klubu SK Slavia Praha.

Dvorní Formanův kameraman Miroslav Ondříček.

Kameraman Miroslav Ondříček byl velkým fanouškem pražské Slavie.

Proč tomu tak je? Miroslav Ondříček byl totiž velký slávista a navíc i dlouholetým členem dozorčí rady klubu. Svou náklonnost ke klubu z Edenu projevoval také samotný Forman.

4.Kdo mohl být Mozartem?

Postavu Mozarta ztvárnil skvělým způsobem Tom Hulce, ale on nebyl jediným uchazečem o tuto lukrativní roli.

V kůži slavného skladatele se mohl ocitnout například Mel Gibson, Mick Jagger, Sam Waterston, Tim Curry či Kenneth Branagh.

Mel Gibson je v jednašedesáti stále fešák.

Mel Gibson byl jedním z uchazečů o roli Mozarta.

Posledně jmenovaný dokonce prošel castingem jako vítěz, ale producenti se nakonec rozhodli pro amerického herce Toma Hulce a nutno poznamenat, že to byla trefa do černého! Brit Kenneth Branagh tak ostrouhal a možná dodnes lituje.

5.Hodiny piana a intenzivní trénink smíchu

Byl Tom Hulce talent od pánaboha jako Wolfgang Amadeus Mozart? Nejspíše ne, jelikož se musel několik hodin denně učit hru na piano, aby jeho hraní vypadalo ve filmu dostatečně věrohodně.

Mozarta zahrál Tom Hulce skvěle.

Tom Hulce se musel naučit legendární Mozartův smích. A povedlo se mu to bravurně!

Kromě hodin piana se musel Tom Hulce také naučit slavný Mozartův smích. Ten byl vytvořen na základě popisu v dopisech a odkazech o slavném skladateli.

Dokázal by se někdo smát lépe než Tom Hulce?

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 9:56 12. srpna 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  63
 • Haha
  23
 • Trapas
  21
 • Sladký
  21
 • Cože
  19
 • Tvl
  13
Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat