Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Peklo na Palmovce: Klec, bunkry, výkaly i stříkačky! Bezdomovci zde žijí jako zvěř v zoo

  Peklo na Palmovce | foto: Tilen Vajt/Pavel Dvořák

  Zastupitelstvo Prahy 8 má už delší dobu představu, že promění nepříliš vlídnou oblast Palmovky a Libně v moderní čtvrť, kde bude radost žít. Tato proměna, pokud se jí Pražané vůbec někdy dočkají, bude trvat ale dlouhé roky! Redaktoři Expresu v rámci dlouhodobého seriálu Peklo v Praze vyrazili na tamní autobusové nádraží, které patří mezi nejfrekventovanější místa na Palmovce. Není tajemstvím, že se zde denně pohybuje mnoho podivných existencí. Jen pár metrů od lidí, kteří čekají na svůj autobus, jsme narazili na šílené doupě plné obalů od stříkaček, lidských výkalů a špinavého oblečení.

  „Palmovka by se měla v příštích letech proměnit v příjemnou polyfunkční čtvrť se svou typickou identitou. Nenecháme si ujet vlak jako na Rohanu, chceme Palmovku dostupnou pro všechny, aspoň v těch částech, kde to můžeme ještě ovlivnit,“ sliboval před rokem radní Tomáš Hřebík (STAN), podle něhož by se hlavní změny měly projevit v roce 2025.

  Stovky Pražanů se ale každý den mohou přesvědčit o tom, že Palmovka je stále čtvrtí, přes kterou není příjemné ani v rychlosti přejíždět autem či tramvají.

  Na tramvajové zastávce se i za bílého dne shlukují bezdomovci a narkomani, kteří zde znepříjemňují život běžným občanům.

  Ještě horší je však pohled na autobusové nádraží na náměstí Bohumila Hrabala. Právě sem vyrazili redaktoři Expresu v rámci seriálu Peklo v Praze

  Autobusové nádraží na pražské Palmovce

  Nedaleko od lidí, kteří tu trpělivě čekají na svůj autobus, se nachází velké parkoviště, kde je pro řidiče téměř nadlidský úkol najít volné místo.

  Od místních jsme zjistili, že nechávat tu svůj vůz není vůbec bezpečné. Parkoviště je totiž oblíbeným útočištěm zdejších bezdomovců a narkomanů. O tom jsme se po pár minutách přesvědčili na vlastní kůži.

  Mezi automobily se povalují mraky odpadků, lidské výkaly, špinavé oblečení, ale také obaly od použitých injekčních stříkaček.

  Na parkovišti se povalují lidské výkaly, odpadky, ale také kusy oblečení či obaly od stříkaček.

  Na parkovišti se povalují lidské výkaly, odpadky, ale také kusy oblečení či obaly od stříkaček.

  Nechávat své auto na tomto parkovišti není vůbec bezpečné.

  Někteří bezdomovci a narkomani se potulují venku, jiní našli způsob, jak se dostat přes zamčenou mříž a udělali si bunkr ze starých podzemních prostor, které pravděpodobně patří k metru.

  Zde bezdomovci přespávají.

  V místnosti, která připomíná scény z hororových filmů, se kromě improvizované matrace z papírových krabic povalovaly také zbytky jídla a různé harampádí. Je evidentní, že zde někdo přežívá.

  Někteří bezdomovci přespávají také jako zvěř v kleci, která je hned u zmíněné autobusové zastávky. 

  Mříž je stejně jako podzemní prostory zamčená. Buď tedy bezdomovce do klece někdo cíleně pouští, nebo mají svůj vlastní klíč.

  Klec je plná odpadků, okolo se povalují také výkaly.

  V kleci, na niž denně musí nedobrovolně nahlížet stovky lidí, se kromě papírových matrací povalují také deky, dětské časopisy, kusy hadrů či prázdné lahve od alkoholu.

  „Je strašné se na to každý den dívat,“ řekl nám muž, který nedaleko od hororového místa pracuje a ze zmíněného nádraží každý den odjíždí domů.

  Na klec denně musí nedobrovolně nahlížet stovky lidí.

  V reportážích z pražské Palmovky budeme i nadále pokračovat.

  Již brzy vám přineseme například detailní pohled na místo, kde kvůli narkomanům pravidelně zasahují policisté a místní lidé se tamtudy bojí projít i za bílého dne!

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

  Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

  Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

  Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

  Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

  Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz