Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Děti si v pražském parku hrají mezi narkomany: Feťáci na schodech, protahovali jsme se kolem!

  Ve feťáckém koutu se válí nejrůznější odpadky od pomůcek na aplikaci drog. Samozřejmě i injekční stříkačky, jak můžete vidět vlevo dole. | foto: Expres.cz

  Měl to být moderní park v samém srdci Prahy, kde najdou klid místní a děti z okolních škol si tu budou moci hrát. Namísto toho se z Mrázovky nedaleko Anděla stalo peklo na zemi a útočiště narkomanů z celého města, kteří si do místních zákoutí chodí aplikovat drogy. Ten největší „feťácký kout“ se přitom nachází hned vedle dětského hřiště, kde třída školáků dováděla zrovna ve chvíli, kdy na místě byli redaktoři Expresu. „Zrovna jsme se cestou sem museli s dětmi protahovat kolem skupinky narkomanů,“ popisuje vychovatelka, která nad třídou drží dozor.

  Feťácký kout se nachází ve stráni nad ulicí Na Zatlance, kde stojí mimo jiné i pražské gymnázium. Název hororového místa je doslovný, narkomani si přesně takto označili houštím zarostlé prostranství za chatrným dřevěným plotem.

  Praha 5 sice v rámci revitalizace Mrázovky vchod do místa zablokovala novým plotem, jenže narkomani si jen o kousek výše udělali další díru (psali jsme ZDE). Uvnitř se nachází spousta děsivě vyhlížejícího harampádí, nejrůznější odpadky od prostředků na ředění dávky a aplikaci drog, samozřejmě i několik použitých injekčních stříkaček.

  Paradoxem je, že čím výše narkomani svůj vstup do feťáckého koutu posunuli, tím blíže jsou tamnímu dětskému hřišti. Vzdálenost je zhruba pouhých dvacet metrů. Zrovna ve chvíli, kdy místo v rámci seriálu Peklo na Andělu navštívili redaktoři Expresu, na hřišti dováděla třída nejmenších žáčků z nedaleké základní a mateřské školy U Santošky.

  Dohlížela na ně vychovatelka z družiny, mladší slečna, která děti hlídala jako ostříž. Sama totiž dobře ví, co za hrůzy park Mrázovka skrývá.

  „Zrovna když jsme sem šli, seděla skupina narkomanů přímo na schodech a my jsme se museli kolem nich protahovat, protože jinak bychom to obcházeli strašně dlouho a děti by neměly čas si hrát. Když jsem tu byla s dětmi poprvé, nějaký narkoman seděl přímo tady. Bála jsem se, ale on si naštěstí hleděl svého. Zrovna přišli policisté a hned si ho vyhmátli,“ krčí rameny vychovatelka.

  Spoustu práce jí prý dalo připravit děti na to, co si na hřišti v takovém prostředí mohou a nemohou dovolit. Kdyby se totiž například nějaký zvídavý chlapec zatoulal, nepochybně by ho tajemné zákoutí za plotem lákalo.

  „Děti jsem poučila, že mohou sahat jen na to, co patří do přírody. Vysvětlovala jsem jim to. Zatím se to nestalo, že by nějaké dítě sahalo na stříkačku. Vyhranila jsem jim také, kde mohou být, že ony musí vidět na mě a já na ně. Musím zaklepat, že to zatím dodržují. Ale ideální to tu rozhodně není,“ povzdychne si mladá dáma.

  Všude se válí použité stříkačky.

  Na hřiště prý s dětmi radši nechodí tak často. Protože si ho ale například kvůli lanovce, po které se mohou vozit, hodně oblíbily, občas jim chce udělat radost.

  „Někdo mi doporučil tohle místo, že to tu děti mají rády, chtějí sem chodit dál. A teď malým dětem řekněte: Nemůžeme sem chodit, jsou tu feťáci. Naštěstí se mi je podařilo namotivovat na naše školní hřiště, ale občas, když je hezky, vytáhnu je sem. Ostatní družiny sem ale kvůli narkomanům téměř vůbec nechodí,“ vysvětluje vychovatelka.

  Hledat dětem zábavu v okolí celkově není žádný med. Další možností je nedaleký park Na Skalce, jenže ten na tom není o moc lépe. Nachází se ostatně hned vedle kontaktního centra Sananim, kam si narkomani chodí pro nové jehly či látku subutex.

  „Chodíme tam často. Máme štěstí, že tam jsme vždycky v době, kdy tam pracovníci chodí sbírat použité stříkačky. Jeden z nich mi říkal, že přímo na dětském hřišti našel stříkačku asi jenom jednou v životě, jinak je to akorát okolo parku,“ popisuje mladá opatrovnice třídy plné nejmenších žáčků.

  Obaly od stříkaček i lahvičky na subutex se povalují všude na zemi.

  „Naše školní hřiště je na Nikolajce, je to tam oplocené a klíče máme jenom my. Akorát tam neustále chodí nějací vandalové a ničí zámky, takže častokrát přijdeme a ani se nedostaneme dovnitř. Ještě občas chodíme nahoru na Santošku. Tam se nikdy nic nestalo, ale co jsem slyšela, děti z druhého stupně tam šly dělat brigádu a našly prý asi šestnáct stříkaček. Paní učitelka to sbírala pinzetou,“ dodává.

  Děti jsou pod jejím dohledem relativně v bezpečí, byť takový narkoman v drogovém opojení může být nevyzpytatelný. Problém je, že do Mrázovky si některé starší děti chodí hrát také samy, když jim škola skončí.

  Redaktoři Expresu byli dokonce v minulosti svědky toho, jak se dvojice chlapců zvědavě dobývala do koše na použité stříkačky a strkali prsty do díry, kterou se dovnitř vhazují. Jenom kousek od nich se na zemi povalovali dva narkomani. Jeden se marně snažil najít správnou žílu, ten druhý už mezitím ležel v rauši na zemi.

  Fotogalerie

  Vybrali jsme pro vás

  Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

  Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

  Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

  Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

  Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

  Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz