Papež do Vatikánu přivezl muslimy. 5 důvodů, proč je to důležitý čin

„Uprchlíci nejsou jen čísla, jsou to lidé, kteří mají obličeje, jména, příběhy a je s nimi třeba tak zacházet,“ prohlásil papež, načež si z návštěvy uprchlického tábora na řeckém ostrově Lesbos odvezl dvanáct syrských a afghánských migrantů. Proč je tohle jeho gesto fajn a jak k tomu přijdou ti ostatní?

Papež František v sobotu přiletěl na řecký ostrov Lesbos a společně s konstantinopolským patriarchou Bartolomějem I. a arcibiskupem aténským Hieronymem II. navštívil uprchlický tábor.

„Je to odlišná cesta. Cesta poznamenaná smutkem,“ prohlásil papež, který se rozhodl, že dá příležitost na nový život třem rodinám ze Sýrie a Afghánistánu. Papež je velký lidumil a jeho gesto ocenila řada lidí.

Proč je jeho gesto tak významné?

1. Protože jenom nekritizuje, ale koná

Komentátoři jeho gesto považují za ukázku soucitu s uprchlíky a také jako kritiku politiky uzavírání evropských hranic.

Není žádnou novinkou, že papež se několikrát postavil na stranu uprchlíků a odsoudil stavění zdí proti žadatelům o azyl. Naposledy se tak stalo na Květnou neděli během proslovu na Náměstí sv. Petra, kdy papež zkritizoval země Evropské unie a jejich lhostejnost k žadatelům o azyl, kteří přicházejí z Blízkého východu.

Jenže kritizovat je jedna věc a nabídnout pomocnou ruku je věc druhá. Papež zvládá oboje najednou, proto prý okamžitě kývl na nápad jednoho z vatikánských představitelů, který mu vnukl myšlenku proměnit kritiku v konkrétní činy a nabídnout nový domov vybraným rodinám z válkou zmítané Sýrie.

2. Protože jde o krok sblížení křesťanů s muslimy

Papež František společně s konstantinopolským patriarchou Bartolomějem I. a arcibiskupem aténským Hieronymem II. navštívil uprchlický tábor.

Papež si myslí, že křesťané a muslimové jsou bratři. Alespoň to prohlásil, když loni na podzim navštívil mešitu ve Středoafrické republice v metropoli Bangui. Mimochodem letos lednu pak dostal pozvání k návštěvě římské mešity. Pokud by papež František zavítal do římské Velké mešity, vstoupil by tam jako vůbec první hlava římskokatolické církve.

3. Protože migrační krize je tragédií lidskou, ne náboženskou

V celém Řecku je pak přes 53 tisíc uprchlíků.

„Uprchlíci nejsou jen čísla, jsou to lidé, kteří mají obličeje, jména, příběhy a je s nimi třeba tak zacházet,“ prohlásil papež, který na uprchlíky hledí bez rozdílu náboženství.

4. Protože jim dal naději na lepší domov

Šest dětí a šest dospělých papež odvezl s sebou do Vatikánu.

Uprchlíky by na ostrově Lesbos čekalo vyhoštění zpět do Turecka, a to na základě ujednání, které EU s Ankarou uzavřela před několika týdny. Zmíněné tři rodiny ze Sýrie by se tak během několika mála týdnů ocitly v uprchlickém táboře v Turecku.

5. Protože je to gesto čistě humanitární, ne politické

Na ostrově Lesbos je nyní asi 4100 běženců, většinu z nich čeká vyhoštění do Turecka.

Během cesty do Řecka papež prohlásil, že jde o největší humanitární katastrofu od druhé světové války a na ostrově Lesbos chtěl předat své poselství lidskosti.

Novinářům pak řekl, že jeho rozhodnutí vzít s sebou 12 syrských uprchlíků je čistě humanitární gesto, nikoli politický čin. Papež přeci nemusí sbírat politické bodíky.

Podle komentátorů je gesto jen dalším důkazem hovořícím o jeho soucitu a zároveň kritikou politiky uzavírání evropských hranic.

Na řeckém ostrově Lesbos žije momentálně asi 4100 uprchlíků, přičemž většinu z nich čeká vyhoštění do Turecka, a to na základě dohody, kterou Evropská unie s Ankarou uzavřela před několika týdny.

V celém Řecku je kolem 53 tisíc uprchlíků.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:27 pondělí 15. srpna 2016. Anketa je uzavřena.

  • 97
  • 40
  • 31
  • 18
  • 15
  • 6