Fotogalerie |
Pozornost mnoha z těch nejbohatších lidí světa vůbec se momentálně upírá k malému středoamerickému státu Panama. Právě odsud uniklo velké množství dat, která nasvědčují tomu, jak se lidé s astronomickým majetkem podílejí na stejně astronomických daňových podvodech.
Až 11 milionů dokumentů, celkově přes 2,6 terabajtů dat, uniklo z databází panamské společnosti Mossack Fonseca. Ta měla v uplynulých letech pomáhat světovým elitám v obcházení daňových zákonů a praní špinavých peněz pomocí zakládání anonymních společností v daňových rájích.
Mezi nejoblíbenější destinace, kde dochází k zakládání anonymních firem s nastrčeným vedením, do kterých následně směřují nezdaněné peníze patří Seychely, Bahamy, Britské Panenské ostrovy, Panama nebo ostrov Samoa.
Mezi těmi, kteří se podíleli na podvodech v celkovém objemu několika stovek miliard dolarů je mnoho předních světových státníků. Na seznamu nalezneme čelní představitele Kataru, Dubaje, Iráku, Súdánu, Maroka nebo Argentiny či Azerbajdžánu. Mezi nimi jsou i zavražděný diktátor Muammar Kaddáfí, egyptský exprezident Mubarak nebo současný syrský prezident Bašár Asad.
Z evropských státníků zaujme například islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson nebo ukrajinský prezident Petro Porošenko. První místo v pomyslném žebříčku ale drží ruský prezident Vladimír Putin, který si za pomoci firmy Mossack Fonseco a svých přátel z ruských bankovních a finančních kruhů do daňových rájů nechal vyvést neuvěřitelných až 40 miliard dolarů.
U politiků řady bohatých hříšníků zdaleka nekončí. Na seznamech klientů panamské společnosti nalezneme i celebrity. S daňovými úniky se měl potýkat fotbalista Lionel Messi, který kvůli tomu dokonce i stanul před španělským soudem, režisér Pedro Almodóvar nebo herec Jackie Chan.
Svou stopu mezi těmi, kteří se pokoušeli přes daňové ráje obejít zákon a přijít i k miliardám, je i 283 Čechů. Miliardář Daniel Křetínský, který se ocitl na hříšném seznamu v kauze Panama Papers, odmítl, že by využíval daňové ráje. „Daniel Křetínský nevyužívá a nikdy nevyužíval jakýchkoliv panamských ani jiných anonymních struktur k zakrývání skutečného vlastnictví společností,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí Energetického a průmyslového holdingu Daniel Častvaj.
Následují představitelé solárního byznysu, lobbisté, lidé zbohatlí na privatizaci v 90. letech nebo političtí kmotři. Stopy ze seychelských firem vedou například ke známým kmotrům Patrikovi Oulickému a Alexandru Novákovi. Do budoucna lze očekávat, že se v uniklých dokumentech objeví i další zajímavá jména.