Středa 12. srpna 2020, svátek má Klára
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Přežil „svého“ herce, Hitlera vzýval do smrti. Pád třetí říše by bez bodyguarda Mische nevznikl

  Rochus Misch byl Hitlerovou pravou rukou, podle jeho vzpomínek byl film Pád třetí říše natočen. | foto: Profimedia.cz

  Mezi přední postavy slavného a dnes již kultovního filmu Pád třetí říše patří i Rochus Misch. Pravá ruka samotného Adolfa Hitlera, jemuž dělal od roku 1940 nejen bodyguarda, ale také kurýra, šéfa komunikace i ošetřovatele. Bez skutečného Mische by vlastně slavný film ani nevznikl, čerpá totiž v první řadě z jeho vzpomínek a knihy „Hitlerův poslední svědek“, kde dění v berlínském bunkru do detailu popisuje. Smutnou skutečností je, že Hitlerův pobočník, jenž vůdce vychvaloval do posledních dní svého života, žil nakonec déle než herec, který jej ve filmu ztvárnil.

  Zdaleka nebyl klíčovou postavou třetí říše, přesto se mezi prominentními nacisty pohyboval až do jejího pádu. Rochus Misch, původně voják 1. tankové divize SS, nastoupil poté, co byl ve válce zraněn, do služeb samotného Adolfa Hitlera.

  Byl jeho pravou rukou, oficiálně bodyguardem, ale reálně i kurýrem či šéfem jeho komunikace. A jako takový byl vůdci nablízku až do posledních chvil. Do jeho smrti v berlínském bunkru, kterou popisuje film Pád třetí říše.

  Byly to koneckonců právě Mischovy vzpomínky zachycené v knize Hitlerův poslední svědek, z nichž režisér a producenti při natáčení pozdějšího trháku čerpali.

  „Můj pohled padl na prvním místě na Evu. Seděla s nataženýma nohama, hlavu skloněnou k Hitlerovi. Její boty byly pod pohovkou. Vedle ní mrtvý Hitler. Oči měl otevřené a zíral, jeho hlava spadla mírně dopředu,“ vzpomíná Misch v knize na to nejzásadnější, tedy na okamžik, kdy zjistil, že je Hitler mrtvý.

  Rochus Misch s manželkou Gerdou v den jejich svatby v roce 1942.

  Rochus Misch s manželkou Gerdou v den jejich svatby v roce 1942

  V knize ale popisuje i další zásadní momenty Hitlerových posledních hodin. Třeba jak Eva Braunová s Magdou Goebbelsovou prohlásily, že když po boku svých mužů žily, po jejich boku i zemřou. Nebo jak šéf zuřil, když se dozvěděl, že jeho zástupce Rudolf Hess vyrazil do Británie jednat o podmínkách kapitulace.

  „Hitler zuřil, neúnavně si pro sebe opakoval: Proč mi to udělal? Každý, kdo věděl o Hessově letu do Británie, byl zatčen a poslán do koncentračního tábora Sachsenhausen. Nemůže být pochyb o tom, že Hess neměl Hitlerovo povolení jet do Spojeného království,“ napsal Rochus Misch v knize.

  Rochus Misch

  Rochus Misch a jeho album fotografií z dob, kdy oddaně sloužil Hitlerovi.

  Když se pak Pád třetí říše objevil roku 2004 v kinech a na obrazovkách, Hitlerův někdejší pobočník si jej mohl v klidu a míru vychutnat. Zemřel totiž až v roce 2013 ve svých 96 letech. 

  Rochus Misch

  Rochus Misch

  Zajímavostí pojící se k filmu je, že nakonec Rochus Misch o tři roky přežil herce Heinricha Schmiedera, který ho ve filmu ztvárnil. Ten náhle zemřel roku 2010 v hotelovém pokoji v Livignu, kde se účastnil amatérského cyklistického závodu.

  Do konce života byl vlastně Misch celebritou, byť rozhodně ne oblíbenou. Televize s ním točily rozhovory, on jim nadšeně ukazoval svá alba fotek z Hitlerových sídel, třeba ze známého Berghofu. A také svého vůdce do konce života vzýval.

  „Neumím si Hitlera jako vraha představit. To není možné. Byl tak přátelský, tak milý,“ citoval Mischova slova německý Die Welt.

  Fotogalerie

  Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

  Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

  Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

  Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

  Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

  Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 12. srpna 2020, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz