jít naiDNES.cz

Běžná věc, tak jako si jít koupit rohlíky. Cimický popsal motivy Davídkovy vraždy

Jan Cimický Expresu popsal, co by mohlo stát za vraždou malého Davídka. | foto: Koláž Expresu

Přišel do pokoje a nožem zabil svého sedmiletého syna Davídka, jehož nadevše miloval. Pár dní po vraždě Vladimír z Pardubic vypadal naprosto klidně a říkal, že to prostě musel udělat. Nebývale chladnokrevný čin šokoval celé Česko. Spekuluje se o tom, že pachatel byl pod vlivem drog. Je také možné, že trpěl nějakou psychickou chorobou. Redakce Expresu kontaktovala předního českého psychiatra Jana Cimického (71), který nám popsal, co se mohlo dít v hlavě pardubického synovraha.

Podle psychiatra Jana Cimického existuje několik důvodů, proč Vladimír svého syna Davídka zabil.

„Mohla to být vražda z afektu, nebo například nenávist vůči dítěti či partnerovi, se kterým ho má a kterému tím tak chtěl ublížit. To se stává a s tím se setkáváme,“ řekl nám na úvod Cimický.

Podle dostupných informací to ale vypadá spíše tak, že Vladimír trpěl blíže nespecifikovanou psychickou poruchou. 

„Mohla u něj propuknout duševní choroba. Mohl slyšet hlasy, které mu v hlavě cosi nařizují. Ten člověk poté učiní něco, co učinil v rámci choroby. Nemůže to ovládnout. Nevnímá to, naplňuje jen něco, co ta choroba formuje,“ míní Cimický.

Otec se přiznal k vraždě sedmiletého prvňáčka, u soudu se choval naprosto...

Otec se přiznal k vraždě sedmiletého prvňáčka, u soudu se choval naprosto klidně.

Někteří Vladimírovi známí ale před časem Expresu sdělili, že muž z Pardubic byl milující otec a bezproblémový člověk. Psychiatr ale upozorňuje na to, že duševní choroba nepropukne ze dne na den.

„Lidé si toho navíc nevšimnou. To není, jako když dostanete spalničky. Duševní choroba vidět není. Lidé to navíc bagatelizují, smějí se tomu. Představte si, že v hlavě slyšíte hlasy, to je šílené. A to je furt! Zažil jsem lidi, kteří toto měli. Nejstrašnější je, že většinou okolí toto nechápe a chce pro tyto lidi trest jako pro zdravého člověka,“ říká Cimický.

Možné je ale také to, že Vladimír žádnou takovou psychickou poruchou netrpěl a pouze byl takto násilná povaha od narození.

„Jeho osobnost mohla být strukturovaná tak, že mu tento akt nevadí a bude tam nějaká asociální struktura osobnosti. Pro něj to je pak totéž jako si jít koupit do samoobsluhy deset rohlíků,“ popsal Cimický, který ale i tak jako pravděpodobnější variantu vidí, že muž trpěl duševní chorobou.

„Předpokládám, že u něj došlo k nějaké významné psychické poruše, nebo může mít například mozkový nádor, který způsobí, že člověk začne takto agresivně jednat. Je naprosto nutné udělat vyšetření,“ říká dále Cimický.

Ve čtvrtek se také objevily dosud nepotvrzené informace, že v době činu byl Vladimír pod vlivem drog. To podle Cimického také není nereálné.

„Například pod vlivem pervitinu může mít člověk také halucinace a pocity, že na něj někdo útočí. Pokud tam ty drogy byly, tak to může vyvolat podobné stavy jako dušení choroba,“ míní psychiatr.

„Duševně nemocný člověk se má léčit. Problém je v tom, že oni se většinou jako nemocní necítí a berou to jako realitu,“ dodal na závěr Cimický.

Co Vladimíra k nepochopitelnému činu vedlo, se zatím neví. Policie a odborníci budou pachatelovy motivy zkoumat v následujících dnech.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:48 14. září 2019. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  40
 • Cože
  26
 • Haha
  23
 • Trapas
  21
 • Super
  19
 • Sladký
  14
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Komentáře