Scéna jako z filmu. Do Ostravy dorazily z Beskyd kamiony sněhu. Diví se i primátor

17. února 2020
Poručíme větru, dešti, tímto heslem se řídili v Ostravě při organizaci závodu City Cross Sprint. V Dolních Vítkovicích byla od poloviny ledna připravena sněžná děla, která měla vytvořit závodní trať. Extrémně teplé počasí však způsobilo, že se pořadatelé rozhodli na místo navozit sníh z Beskyd, místo aby kvůli nepřízni počasí závod zrušili. Lidé nyní nadávají na další nesmyslnou ekologickou zhůvěřilost, když sníh do Ostravy vozily desítky kamionů. Sníh přitom na místě nevydrží dlouho.

Osmý ročník City Cross Sprintu v Ostravě nezaujal ani tak sportovními výkony, ale především způsobem, jakým se podařilo celou akci zorganizovat. Že bude přírodního sněhu málo, se předpokládalo i vzhledem k předchozím ročníkům.

Dolní Vítkovice se vybavily hned několika sněžnými děly a plánovaly několik týdnů dopředu začít zasněžovat. Jenže i k tomu musí být patřičné podmínky a v Ostravě to dlouho vypadalo, že závod letos nebude.

„Snažili jsme se zasněžovat technikou přímo v Dolní oblasti, ale teplota pouze třikrát v průběhu zimy klesla pod 3,5 stupně Celsia, což je pro vytvoření potřebného množství sněhu nedostatečné,“ řekl před víkendovými závody Martin Kráčalík z agentury Seven Days, která běžkařský závod pořádala.

Pomoci si museli 650 kubíky sněhu z lyžařských areálů v Beskydech.

Osmý ročník závodu se nakonec uskutečnil. Dost možná naposledy.

Osmý ročník závodu se nakonec uskutečnil. Dost možná naposledy.

Fanoušci klasického lyžování si mohli mnout ruce a těšit se na závody, na které byli přizváni také zahraniční závodníci.

Řada obyvatel nejen z Ostravy si však ťuká na čelo a nechápe, jaký má tohle všechno význam. Na místě bylo ten den naměřeno kolem deseti stupňů nad nulou.

Že je poněkud kontraproduktivní pořádat pravidelně lyžařské akce ve městě, kde je sněhu minimálně, si začíná přiznávat také ostravský primátor Tomáš Macura. Město a kraj přitom na závody přispívají v řádech milionů.

„Souhlasím. Nad udržitelností této akce v nových klimatických podmínkách a její podpory z veřejných rozpočtů se musíme zamyslet. Diskuze nad možnou změnou její podoby je namístě,“ vyjádřil se primátor Macura.

Sněžná děla byla na místě už v lednu, zasněžovat se ale prakticky nedalo.

Sněžná děla byla na místě už v lednu, zasněžovat se ale prakticky nedalo.

Organizátoři akce pravidelně slibují, že trať bude sloužit nejen závodníkům, ale také široké veřejnosti, jenže dovezený sníh taje tak rychle, že si ho obyvatelé Ostravy příliš neužijí.

Fotogalerie

O čem sní tvůj e-mail?

Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:42 úterý 16. června 2020. Anketa je uzavřena.

  • 30
  • 25
  • 22
  • 21
  • 21
  • 18
Komentáře