Pondělí 24. února 2020, svátek má Matěj
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Orkán Sabine v Česku: Vyvrácené stromy, sto tisíc lidí bez proudu, zavřená zoo i zrušené lety

  Fotografie z Prahy | foto:  HZS Praha

  V noci z neděle na pondělí dorazil do České republiky orkán Sabine. Silný vítr láme stromy, zhruba 100 tisíc lidí zůstalo bez elektřiny. Policisté informují o prvních zraněních. Hasiči mají od brzkého rána pohotovost. Kvůli orkánu je zrušeno několik letů a potíže hlásí také vlaky. Preventivně zůstane v pondělí zavřená i pražská zoo.

  Silný vítr dorazil do Česka v noci z Německa. Na nejvyšší české hoře Sněžce dosáhl v nárazech rychlosti až 180 kilometrů za hodinu, na dalších místech a horách se rychlost větru pohybovala okolo 130 kilometrů za hodinu.

  Podle výstrahy ČHMÚ hrozí silný vítr po celý den v celém Česku. Má dosahovat rychlosti větší než 110 kilometrů v hodině.

  Na Prachaticku, konkrétně u obce Libínské Sedlo, si orkán Sabine vyžádal zranění. Před pátou hodinou ranní spadl strom na osobní automobil. Jihočeští hasiči na svém webu potvrdili, že je jedna osoba zraněná. Naštěstí se ale nemělo jednat o nic vážného.

  Na Uherskohradišťsku zase vítr převrátil nákladní auto s vlekem. Nehoda zablokovala dopravu.

  Kolem sedmé hodiny ranní bylo bez elektřiny asi 100 tisíc odběratelů (90 tisíc evidoval ČEZ a asi 8 tisíc E.ON). Nejvíce poruch bylo podle ČEZu ve Středočeském kraji, kde bylo bez elektřiny asi 37 tisíc domácností.

  Zavřená zoo a zrušené lety

  Na ničivý orkán zareagovala i pražská zoo.

  „Zoo Praha dnes – v pondělí 10. února – zůstane pro veřejnost uzavřena. Omlouváme se a těšíme se, že přijdete jindy,“ stojí na Facebooku pražské zoo.

  10.února 2020 v 06:48, příspěvek archivován: 10.února 2020 v 09:44

  Zoo Praha dnes – v pondělí 10. února – zůstane pro veřejnost uzavřena. Omlouváme se a těšíme se, že přijdete jindy.

  Pražští hasiči řešili do šesté hodiny ranní 17 případů, jejich dále počet narůstá. 

  Mimo provoz jsou také desítky železničních tratí. Letiště Václava Havla ruší lety. Nepřiletí spoje z Düsseldorfu, Mnichova, Frankfurtu, zrušeny byly také lety z Curychu, Amsterdamu a let společnosti Easy Jet z Londýna.

  „Zaznamenali jsme téměř 100 událostí, například popadané stromy. Buďte ale ostražití i nyní, například v parcích. Stromy mohou být podmáčené a nestabilní,“ informoval na svém Facebooku primátor Prahy Zdeněk Hřib.

  10.února 2020 v 10:11, příspěvek archivován: 10.února 2020 v 11:28

  Aktuální info od pražských hasičů k orkánu Sabine. ⚠️
  Podle HZS Praha už to nejhorší odeznělo ráno. Zaznamenali jsme téměř 100 událostí, například popadané stromy. Buďte ale ostražití i nyní, například v parcích. Stromy mohou být podmáčené a nestabilní. Když tak cokoliv hlašte! Operační středisko hasičů funguje a vše zvládá okamžitě vyřizovat, můžete volat 112 nebo 150.

  Celkově hasičům moc děkuji za skvěle odvedenou práci a nasazení. Profesionální i dobrovolní hasiči jsou v ...terénu od 3 hodin ráno do teď. Skvělá práce! V pohotovosti jsou také energetici.

  V Liberci děti zůstanou doma

  Liberecký kraj vyzval rodiče, aby raději neposílali své děti do škol či školek.

  „Doporučujeme rodičům, aby v pondělí dne 10. února 2020 nechali svoje děti doma (týká se všech typů škol). Hrozí zastavení dopravy, pády stromů a další komplikace. Provoz škol bude v omezeném režimu zajištěn. Absence bude omluvena. Bezpečnost občanů je pro nás velice důležitá,“ uvedlo hejtmanství Libereckého kraje

  Na Plzeňsku a v Jihočeském kraji vítr ráno zkomplikoval železniční dopravu. V noci na dnešek byl také zastaven provoz na tratích mezi Českem a Německem.

  Agentura DPA informuje, že na západě Německa si orkán Sabine vyžádal pět raněných. Tři z nich utrpěli těžká zranění.

  Fotogalerie

  Premium

  Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

  Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

  Premium

  Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

  Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

  Premium

  Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

  Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 24. února 2020, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz