Hřibův vyšetřovaný Operátor ICT: Milionové projekty s žalostným výsledkem i drogová kauza

Zdeněk Hřib | foto: Profimedia.cz

Byla to jeho chlouba, vlajková loď digitalizace Prahy. Jenže Operátora ICT, společnost, kterou si bývalý primátor Zdeněk Hřib tolik hýčká, provází v posledních letech jeden skandál za druhým. Po řadě projektů, které stály desítky milionů, ale nenesou příliš valné výsledky, či třeba drogové kauze šéfa představenstva teď přichází policejní vyšetřování.

Operátor ICT původně vznikl za účelem modernizace a digitalizace služeb pro Prahu. Ambiciózní plány společnosti zahrnovaly širokou škálu aktivit, od zavádění chytrých technologií (smart city) po správu projektů v oblasti informačních a komunikačních technologií.

Přesto se společnost v průběhu let potýkala s řadou problémů, které její reputaci velice negativně ovlivnily.

Klíčovým problémem se stala finanční (ne)efektivita. Kritici Operátora ICT často upozorňují na vysoké náklady spojené s jednotlivými projekty, které ve finále neodpovídají skutečnému přínosu. Příkladem budiž třeba Portál Pražana.

Ten vyšel městskou kasu na 24 milionů korun, jenže ho využívá minimum lidí. V průběhu let navíc další desítky milionů spolkly přímé výdaje. Už v roce 2021 přitom server Seznam Zprávy upozornil, že uživatelů je všehovšudy pár stovek.

Na magistrát dokonce padlo trestní oznámení, které tehdejší primátor Zdeněk Hřib označoval za absurdní.

„Funkčnost webu je de facto nulová, hodnota Portálu Pražana nedosahuje hodnoty, která za něj byla vynaložena, čemuž odpovídá průměrná návštěvnost do 10 návštěv za měsíc,“ stálo v něm.

Portál také masivně kritizovali tehdy opoziční zastupitelé.

„Problém Portálu Pražana je, že Operátor ICT dostal systémové jádro od NAKIT (Národní agentura pro komunikační a informační technologie, pozn. red.), a to zcela zadarmo. Dostali od státu v podstatě klon Portálu občana a měli k tomu udělat jen úpravy, dali tam poplatky typu za odpad či za psa. Jenže najednou to stojí desítky milionů. A já se ptám, za co byly ty desítky milionů utraceny, když ani nic nevyvíjeli,“ uvedla pro Expres.cz zastupitelka a v současné době náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS).

Já říkám, že buďto to bude fungovat tak, jak se plánovalo, což znamená, že tam budou integrované všechny služby na jednom místě a nebude to jenom přeposílač vzkazů na úklidy a podobně, nebo to zrušíme, protože to jsou naprosto zbytečně vynaložené peníze z kapes daňových poplatníků,“ říkala další známá tvář pražské ODS Tomáš Portlík.

Také předseda pražského hnutí ANO Ondřej Prokop se nechal slyšet, že projektu chybí klíčové agendy, jako je stavební řízení, zábory, dopravní agendy, ty jsou stále bez digitalizace.

„Na začátku to byla možná dobrá myšlenka, ale primátor Hřib nebyl schopen zajistit koordinaci a spolupráci městských částí a městských společností, aby byly ochotné integrovat svoje agendy,“ prohlásil.

Operátor ICT ale přišel s řadou dalších projektů, které vyšly na miliony, ale příliš ovoce nenesly. Například aplikace Zmeňte.to, která měla Pražany zapojit do zvelebování města a mohou skrze ní nahlašovat třeba nepořádek na ulicích a podobně.

Aplikace Změňte.to je skvělý způsob, jak se mohou občané aktivně zapojit do zvelebování našeho města. Pokud někde uvidí nějaký nedostatek, třeba poničenou lavičku, nesvítící lampu nebo schnoucí zeleň, stačí problém během chvíle nahlásit přes aplikaci a my ho vyřešíme. Nově máme také lepší zákonné nástroje k odtahování autovraků, tak je také neváhejte do aplikace zaznamenávat. Postaráme se o jejich odtažení,“ pochvaloval si v minulosti Hřib.

Jenže realita byla opět trochu jiná, lidé si stěžovali na to, že jakmile v aplikace něco nahlásí, přijde jim akorát výmluva, že danou věc nemá pražský magistrát v gesci.

„Aplikace k ničemu. Podněty se nikdo nezabývá, respektive žádný viditelný výsledek či alespoň reakce vysvětlující neutěšenou situaci. Škoda, nápad dobrý, realizace na dvě věci,“ zněla jedna z mnoha recenzí.

„Když něco zadáte, za nějaký čas (a ne zrovna krátký) se vám mailem ozvou a vysvětlí vám, proč to nejde opravit, udělat a podobně. Takže Praha vyhodila prachy úplně zbytečně,“ přidávali se další lidé.

Další ranou na image Operátora ICT pak byl drogový skandál předsedy představenstva Tomáše Barcziho, na kterého přišel anonymní podnět na užívání drog, načež z vedení společnosti odstoupil.

Operátora ICT nicméně nekritizovali pouze političtí oponenti. V minulosti se dokonce společnost zevrubně řešila na pirátském fóru. Někdejší šéf IT Milan Krch se pustil do tehdejšího primátora Zdeňka Hřiba a kritizoval ho, že sice v městské firmě, která „je Hřibovým miláčkem“, létají stovky milionů, ale reálně se nevybudovalo nic.

„Pracoval jsem se Zdeňkem v uplynulém cca 1,5 roku na MHMP v gesci IT jako ředitel odboru IAP (informatické aplikace MHMP). Ano, v té gesci, kterou přímo řídí Piráti a která spadá do přímé kompetence a odpovědnosti Zdeňka Hřiba. Sice v kandidátské řeči Zdeněk píše ‚ušetřili jsme 143 milionů ročně v IT apod.‘, ale porovnejte při svém rozhodování sami, co za to Praha vybudovala či dokázala pod taktovkou a manažerskými rozhodnutími Zdeňka Hřiba,“ psal na fóru Milan Krch.

Tato gesce IT má roční rozpočet cca 1,2 miliardy. Ano, každý rok. Samotná jediná akciová společnost (Operátor ICT, a. s.), kterou řídí primátor ‚napřímo‘, z rozpočtu ukousne cca 300 milionů korun,“ dodal.

Zdeněk Hřib Krchovi mimo jiné odpověděl, že jeho komentář nemůže být objektivní, protože na svém postu skončil poté, co mu prý opakovaně primátor řekl, že s jeho prací není spokojen (celé vyjádření v článku ZDE). To ale podle Krcha není pravda.

„Jedinou tvou nespokojenost jsi mi sdělil, když jsem ti nepodepsal pro tvého milovaného OICT zakázky cca za 40 milionů. O žádných jiných sděleních nevím. Klidně je sem napiš, aspoň se je dozvím,“ reagoval.

Právě hospodaření Operátora ICT teď bude vyšetřovat policie, jak upozornil web Neovlivní.cz. Praha si totiž na upozornění jednoho z bývalých manažerů nechala vyhotovit audit smluv, který skutečně odhalil nesrovnalosti v desítkách případů. Na to konto se o společnost začala zajímat policie.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:10 středa 25. prosince 2024. Anketa je uzavřena.

  • 16
  • 4
  • 2
  • 2
  • 2
  • 1