Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Server Forum 24 si vymyslel článek o politickém ovlivňování Lvů. Ozval se režisér Trojan!

  Server Forum 24 si vymyslel článek o politickém ovlivňování Lvů. Ozval se...

  Server Forum 24 si vymyslel článek o politickém ovlivňování Lvů. Ozval se režisér Trojan! | foto: Koláž Expresu

  Studená sprcha pro web Forum 24! Ondřej Trojan se ohradil vůči lžím, že jeho film Toman nedostal Lvy, protože v minulosti kritizoval politiku Andreje Babiše a Miloše Zemana. Režisér ostře odmítl údajně politické ovlivňování filmové akademie a autora textu Viléma Bessera označil za tvůrce fake news.

  Server Forum 24 ve svém článku píše, že Trojan se v loňském roce při propagaci svého filmu Toman nebál v rozhovorech upozorňovat na podobnost komunistického režimu se současnou politickou situací. To mu prý uškodilo při letošním udělování prestižních filmových cen.

  Autor článku de facto tvrdí, že Ondřej Trojan se politickými názory znelíbil politické elitě, která proto zatlačila na filmovou akademii, aby neocenila jeho film jedinou soškou. Prý to mělo být dokonce varování pro ostatní oponenty.

  „Trojan se totiž v loňském roce při propagaci Tomana nebál v rozhovorech upozorňovat na podobnost komunistického režimu se současnou politickou situací a jako největší viníky nynějšího stavu často označoval dvojici Babiš–Zeman. Každý, kdo si tohle dovolí, už zřejmě bude trestán, aby si ostatní uvědomili, co se smí a nesmí,“ píše se v textu, který poukazuje na údajný politický vliv během udílení prestižních cen.

  Jako další z důvodů, proč na Českých lvech film Toman neuspěl, Besser uvádí domněnku, že představitel hlavní postavy Jiří Macháček podpořil některé umělce v bojkotu médií premiéra Andreje Babiše.

  Netrvalo dlouho a výše uvedenému serveru poslal svou reakci sám Trojan. Režisér všechny úvahy o údajném politickém vlivu na udílení Českých lvů rázně zamítl a autora článku označil za tvůrce takzvaných fake news.

  „Váš list vyrukoval vaším prostřednictvím s konspirační teorií popsanou v článku. Je mi líto, že se touto dojmologií vlastně řadíte po bok fake news plátků a pro vaše čtenáře tím ztrácíte kredit nezávislého média, které si svoje teorie nejprve ověří, než s nimi vyleze na světlo boží,“ píše Trojan Vilému Besserovi, který je autorem zmíněného článku.

  „Moje politické a společenské postoje nemají s hlasováním členů České filmové a televizní akademie nic společného. Akademie má aktuálně 306 členů. Jsou to filmaři, kteří byli v minulosti buď oceněni soškou Lva, nebo byli třikrát nominováni, nebo jim ve velmi zřídkavých případech bylo nabídnuto členství hlasováním patnáctičlenného prezidia Akademie, kterého jsem sám členem. Ve druhém kole hlasovalo 166 akademiků, přičemž se v každé kategorii hodnotí pořadí od prvního do třetího místa, ale pro výsledek se započítávají pouze první místa a druhé, případně třetí pořadí slouží pouze tehdy, kdyby došlo k rovnosti hlasů na prvních místech,“ stojí dále v prohlášení režiséra.

  „Veškeré v článku dovozované teorie spiknutí proti mé osobě jsou nesmyslné nebo minimálně plavou na vodě a já se touto cestou proti nim musím ostře ohradit a vyznění článku v plném rozsahu odmítnout,“ zakončil devětapadesátiletý filmař.

  Autor komentáře Vilém Besser rychle stáhl ocas a Trojanovi se pod svým článkem omlouvá. Na svoji obhajobu tvrdí, že jeho text jsou pouze dojmy, ne fakta, a že celou situaci zná pouze zvenčí. Proč si informace nejdřív neověřil, už nevysvětluje.

  „Ondřeji Trojanovi se omlouvám a doufám, že se kvůli mému komentáři nedostane do nepříjemné situace,“ uvedl redaktor.

  Trojanův film Toman, který pojednává o životě Zdeňka Tomana, šéfa zahraniční rozvědky na ministerstvu vnitra v poválečném Československu, nasbíral celkem třináct nominací. Bylo obrovským překvapením, že ani jednu neproměnil v cennou sošku.

  Něco podobného se Ondřeji Trojanovi stalo už před osmi lety, kdy jeho film Občanský průkaz měl dvanáct nominací, ale také ani jednoho Lva. Trojan po letošním ročníku prohlašoval, že ani není zklamaný, že už si na to zvykl.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 19:55 úterý 23. července 2019. Anketa je uzavřena.

  • Super
   63
  • Haha
   15
  • Sladký
   13
  • Tvl
   12
  • Cože
   10
  • Trapas
   10