Drzost v ruském parlamentu: Okupanti Československa z roku 1968 jsou hrdinové!

Invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu roku 1968 je jednou z nejčernějších kapitol v moderních českých dějinách. Opačný názor má ale v ruském parlamentu skupina poslanců, která navrhuje, aby se na vojáky, kteří se na okupaci Československa podíleli nahlíželo jako na hrdiny a válečné veterány, stejně jako například na ty, kteří bojovali v druhé světové válce.

Pro mnohé pamětníky i historiky je 21. srpen 1968 jedním z nejtragičtějších dnů moderních českých dějin. V tento den započala invaze vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa.

Vpád armád vedených Sovětským svazem i tehdy mnoho lidí považovalo za zradu. Jeho důsledkem byla až do konce roku 1989 trvající okupace Československa, během které došlo ke zpřísnění komunistického režimu.

Opačný názor na okupaci Československa má skupina tří poslanců, kteří v ruském parlamentu navrhli změnu zákona o válečných veteránech. Podle té by se na vojáky, kteří se invaze účastnili, mělo pohlížet jako na hrdiny se statusem stejným, jako mají například veteráni z druhé světové války.

Poslanec Jurij Sinělščikov, který zákon předložil v důvodové zprávě, uvádí, že sovětská vojska invazí zabránila napadení Československa armádami NATO, bránila socialistické zřízení v ČSSR a poskytla pomoc při rozvoji ekonomiky.

zdroj: www.youtube.com

Naděje na to, že z českého pohledu nehorázný návrh zákona projde, jsou naštěstí minimální.

Rusko oficiálně zastává stanovisko, že srpnová okupace byla chybou a porušila mezinárodní dohody a dokonce i prezident Vladimír Putin se Čechům i Slovákům opakovaně omluvil.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 17:07 středa 5. října 2016. Anketa je uzavřena.

  • 10
  • 10
  • 6
  • 4
  • 4
  • 4