Okamura hlásí 10 tisíc členů v nové straně. Vysvětlíme vám, proč je to nesmysl

Ačkoliv se Okamura na Facebooku tváří, že jeho strana má tisíce členů, jedná se o pouhé čekatele. Veškerá stranická jednání pak probíhají v úzké skupině Okamurových věrných a za zavřenými dveřmi. | foto: Dan Materna / MAFRA / ProfimediaProfimedia.cz

Po rozkolu v Úsvitu přímé demokracie si poslanec Tomio Okamura založil novou stranu Svoboda a přímá demokracie (SPD). Na Facebooku se chlubí tím, že nová strana má tisíce členů, kteří stále přibývají. Realita je však poněkud jinde.

Sotva Tomio Okamura založil svou novou stranu SPD, začal se vychloubat tím, že denně do ní proudí desítky nových členů. Nedávno na Facebooku oznámil, že počet členů strany přesáhl 10 tisíc a SPD tak má nakročeno k tomu stát se nejpočetnější stranou v republice.

To by to snad ani nebyl Okamura, aby realita byla jinde než facebooková prohlášení. Počet členů strany SPD je reálně zhruba 20 lidí. Zbylé tisíce Okamurových příznivců jsou pouhými čekateli na členství a ještě jimi dlouho budou. A to, že nakonec členství dostanou není vůbec jisté.

Podle stanov SPD se každý zájemce o členství musí nejprve stát čekatelem. Čekací doba trvá dva roky, po kterých musí být jeho členství schváleno konferencí hnutí a samotným Tomio Okamurou. Ten má kdykoliv absolutní právo veta nad členstvím každého z potenciálních zájemců.

Poučen situací ze své bývalé strany Úsvit, kde si část členů dovolila tu drzost s ním nesouhlasit a donutili ho stranu opustit, udělil Okamura plnohodnotné členství v SPD jen pár svým věrným a prověřeným přátelům.

Tomio Okamura vydává své hnutí SPD za vlastenecké. Asi proto, že jediný...

Tomio Okamura vydává své hnutí SPD za vlastenecké. Asi proto, že jediný prospěch, o který hnutí usiluje je jeho vlastní.

Okamura chce mít jistotu, že situace, kdy by mu reálně hrozilo, že přijde ve straně o téměř absolutní moc se nebude opakovat. Do krajských, ale ani parlamentních voleb se počet členů SPD nezvýší. Přibude jen dalších tisíců čekatelů.

Čekatel na členství v SPD je svým postavením blízký řadovému členovi některé z náboženských sekt. Do strany vstoupil, protože považuje Okamuru za jakéhosi spasitele, jeho práva ale jsou dle stanov hnutí zcela minimální.

Podle stanov čekatel nemůže hlasovat, volit ani být volen do orgánů hnutí a ani nemůže nijak ovlivnit vnitrostranické záležitosti. Dostane tak leda nicotnou kartičku s vlastní fotkou a podpisem Tomio Okamury.

Ačkoliv se Okamura na Facebooku tváří, že jeho strana má tisíce členů, jedná se...

Ačkoliv se Okamura na Facebooku tváří, že jeho strana má tisíce členů, jedná se o pouhé čekatele. Veškerá stranická jednání pak probíhají v úzké skupině Okamurových věrných a za zavřenými dveřmi.

Stranický čekatel je pro Okamuru nejen jakousi mrtvou duší, ale zároveň zdrojem příjmů. Podle stanov totiž i čekatel musí platit stranický příspěvek. A to i kdyby měl po dvou letech Tomio Okamura rozhodnout, že ho ve straně nechce.

Co se financí týče, je o nich oprávněn rozhodovat jen statutární orgán hnutí SPD. Tím není nikdo jiný než Tomio Okamura spolu s tajemníkem SPD Jaroslavem Staníkem. Pouze oni mohou rozhodovat o osudu peněz vybraných od tisíců čekatelů.

Okamura si nepřeje, aby se opakovala situace z Úsvitu, kde se někteří členové...

Okamura si nepřeje, aby se opakovala situace z Úsvitu, kde se někteří členové obrátili proti němu. V SPD je tak jen pár prověřených přátel a od tisíců čekatelů jen vybírají peníze.

Plánu Tomia Okamury spolu s pár přáteli vybrat co nejvíce peněz od lidí zfanatizovaných Okamurovým populismem a xenofobními výroky a pak těmto lidem reálně nedat žádná práva a po jejich zádech vystoupat na politický vrchol, respektive se mermomocí pokoušet se na něm udržet, nelze upřít určitá míra vypočítavé geniality. Reálně však jde jen o další z podrazů na Okamurovy voliče.

Kvůli vyjádření jsme se pokusili kontaktovat i samotného Okamuru. Místo něj se nám ozval jeho kolega a místopředseda SPD Radim Fiala. Podle Fialy je nastavená čekací doba dvou let maximální dobou, kterou kandidáti na členství musí čekat. Strana prý nové členy přijímá každé úterý.

Okamurův stranický kolega a místopředseda SPD Radim Fiala tvrdí, že počet členů...

Okamurův stranický kolega a místopředseda SPD Radim Fiala tvrdí, že počet členů strany dosahuje stovek a každé úterý přibývají další.

„V současné době má SPD stovky členů. Přesně číslo vám neřeknu, přibývají tak rychle, že to nestačím sledovat,“ řekl Expresu Fiala.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:13 20. února 2016. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  28
 • Super
  19
 • Tvl
  14
 • Haha
  9
 • Cože
  9
 • Sladký
  9
Komentáře