Jak se upekla koalice v Kladně? ODS se spřáhla s SPD a ANO, společně vyšouply vítěze

V Kladně se spřáhla ODS s SPD a hnutím ANO. Na snímku jsou šéfové ODS a SPD. | foto: koláž Expresu

Zisk suverénně nejvyššího počtu hlasů ve volbách ještě zdaleka nemusí znamenat vítězství. Své o tom ví hnutí Volba pro Kladno, které od obyvatel dostalo důvěru v podobě více než 34 %, ale do zastupitelstva se přesto nedostalo. Mazaně se spolu totiž dohodly ODS, SPD a hnutí ANO a jejich koalice celkového vítěze poslala do opozice.

Šéf ODS Petr Fiala se nejspíš nestačí divit, co to jeho kolegové z Kladna provedli za kousek. Před volbami odmítal koalice s „extrémními stranami typu SPD“ a v Praze si nyní stěžuje na ignorování výsledků voleb a obcházení vítěze, jenže kladenská ODS zvládla během pár hodin obojí.

Suverénním vítězem s více než 34% ziskem se ve středočeském městě stalo hnutí Volba pro Kladno, jenže to nakonec skončí v opozici. Jen krátce po volbách totiž vznikla hodně pikantní koalice.

ODS, která získala téměř 21 %, si zde plácla s Fialou odmítanými „extremisty z SPD“ a věčně kritizovaným hnutím ANO. Spolu s nimi bude v koalici ještě hnutí Kladeňáci.

Podle koaliční dohody si strany notují zejména v investicích do infrastruktury či sportu a chtějí transparentní hospodaření města či zrušení heren. 

Utvoření koalice také znamená, že na postu primátora končí Milan Volf z Volby pro Kladno a nahradí ho Daniel Jiránek z ODS.

„Jestli se někdo jinak neumí prosadit, než že dělá takové podrazy, tak nechť je dělá. Já to nebudu hodnotit, protože tam je plno nováčků a oni potom se rozkoukají a podobně,“ řekl Volf.

K situaci už se pro ČTK vyjádřila také místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. Ta se dušuje, že zástupci strany v jednotlivých městech a obcích spolupráci s SPD zakázanou nemají, jednat nesměli pouze komunisty.

„V žádném případě to pro nás jako předsednictvo není preferovaná varianta,“ připustila však. Zároveň ale Udženija naznačila, že situace vznikla zřejmě z pomsty vůči dosavadnímu primátorovi Volfovi.

„Je zajímavé se podívat na tu situaci v Kladně, kdy podle informací, které mám, pan primátor Kladna Volf vedl velmi ostrou a útočnou kampaň a vlastně se všichni domluvili proti němu,“ řekla místopředsedkyně strany.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:41 5. února 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  11
 • Trapas
  8
 • Haha
  6
 • Tvl
  5
 • Cože
  4
 • Sladký
  4
Komentáře

Mohlo by vás zajímat