Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Novoroční projevy: Vedle příšerně nudného Vystrčila zářil gestikulující Fiala!

  „Na jedné straně je zde Rusko, které se snaží Evropu vydírat a dokonce dává...

  „Na jedné straně je zde Rusko, které se snaží Evropu vydírat, a dokonce dává najevo, že je připraveno i na ozbrojený konflikt. A na druhé straně tu máme významné evropské státy, které se rozhodly investovat do nezávislosti na fosilních palivech, a to takřka za každou cenu,“ řekl premiér. | foto: iDNES.cz

  Celkově tři politické projevy mohli diváci sledovat v povánočním období. Ačkoliv u všech lze vysledovat společné momenty, v základním přístupu se prezidentův projev lišil. Miloš Zeman, bez ohledu na nedávné zdravotní indispozice, zůstal věrný svým politickým a řečnickým zásadám: pojmenoval nejen klíčová témata, ale nabídl i jejich řešení. Premiér a předseda Senátu naproti tomu vsadili spíše na moralizování a obecné teze o nutnosti změny, tvrdé a trpělivé práci, soudržnosti a prosazování slušnosti. O konkrétních politických prioritách, cílech a plnění slibů pro nadcházející rok se divák mnoho nedozvěděl. Na druhou stranu v projevu předsedy Senátu lze ocenit jistou míru vstřícnosti k opozici. Fiala byl ve vztahu k předcházející vládě naopak extrémně konfliktní. Vymezil se vůči bývalému premiérovi, ale v podstatě nepředstavil žádný konkrétní cíl, kterého by chtěla jeho vláda v roce 2022 dosáhnout.

  U všech tří projevů je zajímavý rétorický kontrast a přístup, který zvolili stávající prezident a reprezentanti nové vládní koalice. Miloš Zeman ve vánočním poselství vypíchl tři hlavní témata a zároveň nabídl i jejich řešení. Se Zemanem je možno stokrát nesouhlasit, ale právě schopnost formulovat jasný postoj a zaujmout je to, co ho léta dělá čitelným a inspirativním. Zeman zároveň stále dobře zvládá složitá témata rozklíčovat a srozumitelně je prezentovat. Prezident umí formulovat politiku všedního dne, kterou by daleko lépe měl ovládat úspěšný premiér.

  Vystrčil: slova o slušnosti a maskovaná prázdnota

  Vystrčil divákům v podstatě vzkázal, poraďte si především sami, když budeme všichni slušní, náročnou situaci zvládneme. Jako vize změny pro voliče, kteří budou v nadcházejícím roce zápasit na mnoha frontách, je to docela málo. Na drsný terén světové a české politiky roku 2022 jsou třeba řešení a postoje, které se bohužel neobejdou bez odvahy a nezbytných názorových střetů. A o těch jako by si Vystrčil alibisticky myslel, že je možné se jim vyhnout.

  Do nového roku popřál všem veselou mysl, hospodárnost a čistotu v myšlení, slovech a skutcích.

  Konstatování, že volby „dopadly dobře“, jak v projevu prohlásil Miloš Vystrčil, nemá v podstatě žádnou vypovídací hodnotu. Voliči očekávají představení změny, na které byla postavena kampaň celé současné koalice. O jejich konkrétních konturách se divák od předsedy Senátu nedozvěděl v podstatě nic.

  Předseda Senátu zároveň promarnil příležitost se omluvit stávajícímu prezidentovi za poněkud unáhlené závěry a silácká prohlášení v období, kdy byl prezident kvůli zdravotnímu stavu hospitalizován v nemocnici. Pokud Česko čeká v roce 2022 ofenziva „sebevědomé slušnosti“, jak o ní mluvil Vystrčil, stála by taková omluva za to.

  Fiala zkritizoval Babišovu vládu, ale jinak se spíše vymlouval

  Petr Fiala se ve svém premiérovém vystoupení uchýlil převážně jen k pojmenování problémů, o kterých všichni vědí, a k morálnímu apelu soudržnosti ve společnosti. Kromě drtivé kritiky Babišovy vlády hned v úvodu vystoupení zazněly jen obecnější fráze nebo koncepty. Samotný výčet problémů a jejich řešení pak provázely spíše výmluvy nebo nekonkrétní návrhy. Premiér například deklaroval, že energetickou krizi ani inflační spirálu nelze vyřešit ze dne den. Fiala tím v podstatě naznačil, že vláda s růstem cen energií i inflací obecně v nadcházejícím roce nic moc neudělá.

  Co se týče slibovaných rozpočtových úspor, ke kterým se právem upírá pozornost občanů i ekonomů, Fiala poznamenal, že stát bude šetřit tam, kde to minimálně pocítí občan. Docela nerealistický slib. Má-li se radikálněji snížit deficit veřejných financí, neobejde se to bez zásadnější daňové reformy. Úkolem zodpovědného premiéra je co nejdříve představit lidem, jak tato reforma měla vypadat. Premiér si zatím spíše vytváří potřebné alibi, aby absenci konkrétního rozpočtového plánu hasil svalováním všeho na svého předchůdce Andreje Babiše.

  Nestačí jen odněkud vystoupit, kritizoval Fiala nepřímo nápad vyvázat se z Green Dealu.

  V projevu divák opakovaně zaznamenal slova o „trpělivé a tvrdé práci“ nebo „dlouhé a náročné cestě“. Voliče by ale daleko více zajímaly konkrétní cíle, které vláda v roce 2022 splní. Třeba proto, aby mohl za rok u dalšího projevu posoudit, jestli Fiala dělá svoji práci dobře. Zeman s Babišem se v tomto směru od akademika dost liší a Fialovi dá zřejmě hodně práce, než se politiku všedního dne naučí uchopit.

  Nový premiér se v projevu nevyhnul i vyloženě přehnaným výrokům typu, že díky tzv. evropskému předsednictví bude hlas Česka v EU více slyšet. Fiala jako politolog dobře ví, že tomu tak není. Hlasovací váhy ani počty hlasů v rozhodovacích mechanismech se předsednictvím nijak nemění. Předsednictví EU představuje v podstatě jen moderaci agendy a jednotlivých summitů. Čím úsporněji ČR předsednictví v době utahování opasků zajistí, tím spokojenější český daňový poplatník bude. Navíc přes veškeré unijní zásahy a regulatorní pravidla závisí klíčová rozhodnutí v oblasti energetické politiky na rozhodování české vlády. Bude na Fialovi a jeho týmu, nakolik bude schopen pro Česko nezbytná rozhodnutí prosadit a urychlit.

  To nejdůležitější, co v premiérově projevu chybělo, byla větší pokora a podaná ruka k voličům současné opozice. Fiala by měl vnímat, že vítězství koalice Spolu bylo velmi těsné. Kromě voličů hnutí ANO je v zemi půl milionu voličů SPD a milion propadlých hlasů dalších stran. Spojovací můstky v projevu chyběly a přepálená kritika bývalé vlády hned v úvodu projevu působila spíše jako řeč volební kampaně než novoroční projev.

  Svádět všechno na Babiše úspěch nepřinese

  Kromě kritiky minulé vlády a morálního apelu na slušnost Fiala s Vystrčilem v podstatě nic zásadního neřekli. Problémy nestačí pouze pojmenovat, je nutné nabídnout i jejich řešení. Toho se v projevu Miloše Vystrčila divák nedočkal vůbec, u Petra Fialy jen v poměrně nevýrazných konturách. Svést všechno na expremiéra, který neseděl osm let ve vládě náhodou, je snadné. Výmluvy na práci předchůdců ale nemohou fungovat donekonečna. V tomto smyslu by zejména pro Petra Fialu mohla být inspirace Milošem Zemanem docela přínosná. Je třeba přestat vysílat signály, ale mít názor a jednat.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 14:44 pondělí 2. května 2022. Anketa je uzavřena.

  • Super
   407
  • Trapas
   65
  • Haha
   23
  • Tvl
   7
  • Sladký
   4
  • Cože
   1