Sledovali ho i v Česku! Dvojice agentů byla v Praze ve stejnou chvíli jako Skripal

Ruští agenti podezřelí z pokusu o otravu novičokem prý Sergeje Skripala sledovali i v Česku. | foto: koláž Expresu

Čím dál více indicií vede k tomu, že v případu otravy bývalého dvojitého agenta Skripala a jeho dcery Julie skutečně má prsty Rusko, přesněji dvojice jím vyslaných agentů. A další stopa, která tomu nasvědčuje, vede dokonce i do Česka! Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga totiž Skripala sledovali nejen v britském Salisbury, ale také v Ostravě a v Praze. Nebo si snad na otočku přijeli prohlédnout ostravské Hornické muzeum?

Jen málokdo už pochybuje o tom, že za pokusem o vraždu bývalého agenta Skripala a jeho dcery nestojí Rusové. V Salisbury, kde byla dvojice otrávena nervově paralytickou látkou novičok, se totiž ve stejnou chvíli pohybovali také zaměstnanci ruské rozvědky GRU, a to pod falešnými jmény.

Jak se navíc ukázalo, oba dva měli Skripala v merku už několik let. A sledovali ho dokonce i při návštěvě Česka, kam se bývalý dvojitý agent vypravil v říjnu roku 2014. Sejít se tu měl s českými důstojníky, kteří pracovali na odhalování ruských špionů. Informaci přinesl Radiožurnál.

Skripal tehdy do Prahy přijel ve druhé polovině října. Anatolij Čepiga, který je plukovníkem ruské tajné rozvědky, se tu objevil už před jeho příjezdem, konkrétně 11. října. Jeho kolega, lékař GRU Alexandr Miškin, bydlel od 13. října tři dny v hotelu v Ostravě a pak se do hlavního města přesunul také.

Oba dva tu navíc byli pod totožnými jmény jako v Salisbury, kde se Skripala a jeho dceru pokusili zavraždit, tedy jako Alexandr Petrov a Ruslan Boširov.

Návštěvu obou podezřelých mužů v Česku nechce nikdo komentovat, ani česká Bezpečnostní informační služba (BIS), ani ruská ambasáda.

Rusové ale podíl na otravě Skripalových i na smrti bezdomovkyně Dawn Sturgessové, která s novičokem přišla do styku později a pouhou náhodou, zatvrzele odmítají. Oba muži prý v Salisbury byli jen jako turisté, podívali se na místní katedrálu a po necelé hodině zase odjeli. 

Že by se památky, třeba na Hornické muzeum v Ostravě či na Pražský hrad, přijeli podívat i do Česka?

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:53 7. února 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  7
 • Tvl
  6
 • Haha
  4
 • Cože
  4
 • Trapas
  4
 • Sladký
  4
Komentáře

Mohlo by vás zajímat