Lidovec Juránek chtěl zachránit hejtmany, navrhl nouzový stav. Kalousek: Podrazák, nebrat ho vážně

12. února
Vůle udělat kompromis se během včerejšího jednání Poslanecké sněmovny o nouzovém stavu přece jen našla. Stanislav Juránek (KDU-ČSL) během projevu nastínil, jak složitá bude situace pro hejtmany, na jejichž bedra bude nyní situace v jednotlivých krajích padat, a navrhl prodloužení o dva týdny. Jeho návrh neprošel, přesto si Juránek vyslechl svoje. Třeba i od Miroslava Kalouska, který mluví o podrazu.

„Dostal jsem esemesku od hejtmana Jana Grulicha z Jihomoravského kraje, řekl mi, abychom se zkusili domluvit a prodloužili nouzový stav o čtrnáct dnů. On mě o to žádá a je to jeho hlas,“ vysvětlil Juránek, proč se rozhodl s návrhem na prodloužení nouzového stavu o dva týdny přijít.

V rozsáhlém projevu promluvil o tom, jak složitá bude situace pro hejtmany a pražského primátora po ukončení stavu nouze.

„Prosím vás, nevěřte tomu, že mohou udělat všechno sami. To znamená, že oni se postupnými kroky na čtrnácti místech, čtrnácti postupnými kroky dostanou k tomu, že budou muset požádat o nouzový stav,“ řekl kromě dalšího lidovecký poslanec.

Z opozičních řad se tak Juránek stal jediným, kdo přišel s vůlí najít kompromis, ačkoliv pro návrh nakonec sám nehlasoval, protože dopředu avizoval, že hlasovat bude se svým poslaneckým klubem.

Lidovec Stanislav Juránek

Lidovec Stanislav Juránek

Stal se ovšem předmětem vášnivých diskuzí kvůli tomu, že dal za zády opozice vládě naději na prodloužení nouzového stavu.

„No, typický lidovec. Úskok, podraz. Na jazyku med, v srdci jed, jako celá církevní mafie,“ zní jeden z názorů.

Svoje řekl dokonce i teď již bývalý poslanec za koaliční TOP 09 a dřívější dlouholetý člen KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Ten mluví dokonce o podrazu.

„Standovi Juránkovi je nutno přiznat konzistenci a věrnost k tradici. Marian Jurečka je už pátým předsedou KDU-ČSL, kterého Standa bez varování podrazil. Doporučuji nebrat ho vážně,“ napsal Kalousek.

Řada lidí z druhé strany názorového břehu naopak Juránka vidí jako jediného poslance, jemuž nejde o politikaření.

„Pan Juránek je jediný poslanec za KDU, který má rozum. Ostatní hrají jen předvolební divadlo. KDU přitom volí z velké části starší, konzervativnější voliči, pro které bude aktuální pozice jejich strany těžko srozumitelná,“ píše jeden z Čechů.

„Líbil se mi postoj Stanislava Juránka. Snažil se o smír mezi opozicí a vládou a věděl, o čem mluví. Nezbývá než doufat, že se všechno nesesype a že se lidé budou chovat zodpovědně,“ přidává se další.

Juránkův návrh na prodloužení nouzového stavu o dva týdny každopádně nakonec dostal stejně hlasů jako ten vládní, takže neprošel. Hejtmany čeká od pondělí hodně perná práce.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Komentáře