Úterý 2. března 2021, svátek má Anežka
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Němci prodloužili nouzový stav a hrozí: Jestli to neudělá Česko, bude z něj oblast s mutacemi

  Bude nouzový stav pokračovat i po Valentýnu, nebo ne? Hlasování Poslanecké sněmovny je hlavní událostí dneška a zatím to vypadá, že vláda podporu k prodloužení o další měsíc nesežene. To se nelíbí sousednímu Německu, kde vláda naopak nouzový stav prosadila. Premiér Bavorska řekl, že bude v takovém případě tématem uzavření hranic, protože by se z Česka stala „oblast s mutacemi“.

  Německá kancléřka Angela Merkelová se na prodloužení nouzového stavu do 7. března dohodla s vládami jednotlivých spolkových zemí. Ty si také budou samy rozhodovat o otevření škol.

  V Německu pochopitelně sledují i dění v Česku, odkud zejména do Bavorska dojíždí řada lidí za prací. A právě bavorský premiér Markus Söder se v rozhovoru pro televizi ZDF nechal slyšet, že by v případě ukončení nouzového stavu bylo na stole uzavření hranic.

  „Pokud nebude Česko schopné prodloužit svá nouzová opatření, pak musí být jasné, že z něj bude oblast s mutacemi, a bude třeba mluvit o uzavření hranice,“ prohlásil.

  Narážel tím zřejmě i na to, že se napříč Českem začala šířit nakažlivější britská mutace nemoci covid-19.

  Co by konec nouzového stavu znamenal? Vycházet můžeme ze slov ministra zdravotnictví Jana Blatného, jimiž prodloužení nouzového stavu hájil v listopadu. Tehdy přiznal, že vláda nebude moci přijímat plošná opatření, jako je třeba zákaz vycházení a podobně. 

  Vystačit si bude muset jen s paragrafem 69 zákona o ochraně veřejného zdraví, na základě kterého může například za určitých okolností nařizovat nošení roušek.

  „Tato opatření mají zpravidla úzkou vazbu pouze na lokální ohnisko a důvodem jejich aplikace musí být skutečná přímá místní souvislost, nikoliv plošná, předběžná nebo preventivní opatření. A proto například taková opatření, jako je plošný zákaz vycházení a podobně, nelze řešit jinak,“ řekl tehdy Blatný.

  Tisková konference po jednání vlády

  Tisková konference po jednání vlády

  Sněmovna bude o prodloužení nouzového stavu jednat odpoledne. Mluví se i o variantě, že by vláda mohla nouzový stav znovu nařídit poté, co skončí, čímž by obešla povinnost nechat si jeho prodloužení schválit.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

  Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

  Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

  Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

  Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

  Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Úterý 2. března 2021, svátek má Anežka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

  jít naiDNES.cz