Německá kancléřka Angela Merkelová se na prodloužení nouzového stavu do 7. března dohodla s vládami jednotlivých spolkových zemí. Ty si také budou samy rozhodovat o otevření škol.
V Německu pochopitelně sledují i dění v Česku, odkud zejména do Bavorska dojíždí řada lidí za prací. A právě bavorský premiér Markus Söder se v rozhovoru pro televizi ZDF nechal slyšet, že by v případě ukončení nouzového stavu bylo na stole uzavření hranic.
„Pokud nebude Česko schopné prodloužit svá nouzová opatření, pak musí být jasné, že z něj bude oblast s mutacemi, a bude třeba mluvit o uzavření hranice,“ prohlásil.
Narážel tím zřejmě i na to, že se napříč Českem začala šířit nakažlivější britská mutace nemoci covid-19.
Co by konec nouzového stavu znamenal? Vycházet můžeme ze slov ministra zdravotnictví Jana Blatného, jimiž prodloužení nouzového stavu hájil v listopadu. Tehdy přiznal, že vláda nebude moci přijímat plošná opatření, jako je třeba zákaz vycházení a podobně.
Vystačit si bude muset jen s paragrafem 69 zákona o ochraně veřejného zdraví, na základě kterého může například za určitých okolností nařizovat nošení roušek.
„Tato opatření mají zpravidla úzkou vazbu pouze na lokální ohnisko a důvodem jejich aplikace musí být skutečná přímá místní souvislost, nikoliv plošná, předběžná nebo preventivní opatření. A proto například taková opatření, jako je plošný zákaz vycházení a podobně, nelze řešit jinak,“ řekl tehdy Blatný.
Sněmovna bude o prodloužení nouzového stavu jednat odpoledne. Mluví se i o variantě, že by vláda mohla nouzový stav znovu nařídit poté, co skončí, čímž by obešla povinnost nechat si jeho prodloužení schválit.
Fotogalerie |