Vánoce zatím bez nouzového stavu. Sněmovna prosadila prodloužení do 12. prosince

19. listopadu 2020
Naděje na Vánoce bez nouzového stavu prozatím existuje. Sněmovna dnes odhlasovala prodloužení pouze do 12. prosince, ačkoliv vláda si ho přála do 20. prosince. Podporu nakonec sehnala pouze pro kratší termín.

Poslanecká sněmovna o prodloužení nouzového stavu diskutovala od rána, klasicky šlo o velice bouřlivé jednání.

Vláda v čele s hnutím ANO si nouzový stav přála prodloužit o další měsíc, tedy do 20. prosince. Opozice byla proti s tím, že opatření diskriminují provozovatele malých obchodů a služeb. Nouzový stav chtěla buďto neprodlužovat, anebo prodloužit jen o týden.

Hlasování bylo velkou neznámou, výsledek nakonec rozlouskli komunisté. Také jim vadil nouzový stav do Vánoc kvůli drobným podnikatelům, vládě tak slíbili podporu nouzového stavu jedině právě do soboty 12. prosince.

„Občané tak budou mít na přejití do normálního života celou neděli, od pondělí pak může začít běžný život. Pokud vláda uzná, že je potřeba prodloužit nouzový stav dále, můžeme o tom rozhodnout znovu,“ uvedl komunistický poslanec Zdeněk Ondráček. 

Pro tak hlasovalo 54 ze 103 přítomných poslanců z hnutí ANO, sociální demokracie a komunistické strany.

Premiér Andrej Babiš prodloužení nouzového stavu hájil tím, že chce vláda pandemii zasadit definitivní ránu.

„Vláda žádá o prodloužení nouzového stavu, protože chce dosáhnout rozhodujícího obratu v boji s pandemií. Ten virus tu s námi bude ještě hodně dlouho,“ prohlásil premiér.

Ohodnoťte článek
Komentáře