jít naiDNES.cz

Z doutnajících ruin oltáře náhle zářil krucifix, popsal svědek zkázu Notre-Damu

Držte kříž vysoko, ať jej vidím přes plameny, prohlásila prý kdysi Johanka z Arku. Shodou okolností to byl právě zase kříž, který po se po rozsáhlém požáru katedrály Notre-Dame zjevil prvním příchozím, kteří se přišli na vlastní oči přesvědčit, jaké škody ničivý živel napáchal. Reportér Robert Hardman listu Daily Mail v emotivní reportáži popsal, jak oheň v nejznámějším svatostánku francouzské metropole „zaúřadoval“.

„Procházím vykuchanou katedrálou… Z toho, co zbylo z oltáře, září krucifix. Z pozůstatků střechy z 12. století v kaskádách poletují jiskry a kousky planoucího dřeva. Moje nohy jsou promočené, vzduchem se šíří pach spáleného dřeva,“ svěřil známému listu reportér Robert Hardman, který se do katedrály Notre-Dame dostal mezi prvními. 

„Po starověkých černobílých dlaždicích stékají potůčky vody, která není nepodobná té, jež teče v řece Seině. Přesto mohu věrně hlásit, že katedrála Notre-Dame není zcela zničena,“ oddechl si očitý svědek, který stál hned vedle francouzského premiéra.

Správně odtušil, že hrozivě vyhlížející požár sice napáchal velké škody, na druhou stranu nezasáhl celou katedrálu a cenné sbírky se podařilo skrýt nebo odnést do bezpečí. 

„V ranních hodinách tohoto rána jsem byl mezi prvními lidmi, kterým byl povolen vstup mezi trosky jedné z nejznámějších katedrál na světě. Troufám si říct, že požár šokoval nejen celý francouzský národ, ale i velkou část planety,“ doplnil Hardman, jemuž se náhle naskytl velmi zajímavý pohled, který si bude pamatovat už navždy.

„Na opačném konci katedrály osvětlené žhavými uhlíky a hasičským vybavením jsem najednou rozeznal ohromující symbol vzdoru, který vystoupil z temnoty. Na ten pohled na krucifix na zbytcích oltáře nikdy nezapomenu,“ uvedl reportér ve své emotivní zpovědi.

Není pochyb o tom, že katedrála Notre-Dame je vážně poškozena. Její nejvýraznější rysy, 850 let staré věže, dvojčata, však stále stojí. Po staletí se jednalo o nejvyšší stavbu v Paříži, až pak přišla Eiffelova věž.

O příčině požáru se zatím pouze spekuluje, jeden úředník měl mluvit o „zatoulaném plamenu“, který byl spojený s restaurátorskými pracemi, které na katedrále probíhaly. „Odborníci již několik let varovali, že je pýcha Francie ve špatném stavu, francouzský stát se ale v posledních desetiletích zdráhal financovat renovační práce,“ dodal Hardman.

Jisté je, že teď když se k Francii, Paříži a Notre-Damu upínají zraky celé planety, budou odpovědné úřady a politici jednat o poznání svižněji. Nehledě na to, že nejbohatší francouzské rodiny už přislíbily finanční pomoc v řádech miliard korun, přispívají i lidé napříč světem, a tak o peníze na rekonstrukci jistě nebude nouze...

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:33 středa 14. srpna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  100
 • Tvl
  24
 • Haha
  20
 • Trapas
  20
 • Cože
  16
 • Sladký
  15
Komentáře

Mohlo by vás zajímat