Spor kvůli Fridrichové: Klaus má fatální výpadek paměti, říká Šarapatka z Rady ČT

Co si navzájem vzkázali? | foto: Koláž Expresu

Politik Václav Klaus mladší (49) před pár dny zaslal dopis Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Jednalo se o stížnost na moderátorku Noru Fridrichovou (41), která v nedávné minulosti vyvolala rozporuplné emoce svými velice provokativními příspěvky na sociálních sítích. Podle člena Rady České televize Zdeňka Šarapatky (60) se jedná o pseudokauzu a Klaus trpí fatálním výpadkem paměti!

Moderátorka Nora Fridrichová na svém Twitteru popichuje veřejnost už delší dobu. Zdaleka největší ohlas způsobil její příspěvek, v němž posílala voliče starší 40 let mimo republiku.

„Podle mě by celonárodní situaci zklidnila nějaká úleva voličům a dovoluji si navrhnout letenky zdarma pro 40+, do zemí mimo EU samozřejmě,“ napsala na svůj Twitter Fridrichová, která moderuje pořad 168 hodin.

Tímto provokativním tweetem rozhněvala i několik známých politiků. Ozval se například poslanec za ČSSD Jaroslav Foldyna. Do něj Fridrichová přes Twitter ještě zvesela rýpala dál. „Pane Foldyno, měl byste jíst víc masa,“ radila mu například.

Václav Klaus mladší před několika dny na svém Facebooku uvedl, že kvůli Fridrichové dokonce poslal dopis Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Žádal mimo jiné o odborné posouzení, zda je chování moderátorky v souladu se zákonem č. 231/2001 Sb., o rozhlasovém a televizním vysílání.

Ve středu se uskutečnilo 11. jednání Rady České televize, během něhož o Fridrichové nepadlo ani slovo. Rada se zabývala hlavně volbou předsedy a místopředsedy.

Redakce Expres.cz oslovila Zdeňka Šarapatku, který je členem Rady České televize od roku 2015 a během výše zmíněného jednání před svými kolegy mluvil o novinářích a jejich chování na sociálních sítích. Nepřímo uvedl, že si redaktoři mohou sdílet, co chtějí. 

„Stížnost pana Klause mladšího Rada České televize obdržela a bude na ni samozřejmě reagovat. Osobně ji ale chápu jako fatální výpadek jeho paměti. Lidé nejsou tak blbí, aby si nevzpomněli na tahle jeho nedávná slova,“ sdělil nám Šarapatka ke Klausově stížnosti na Fridrichovou.

Radní nám zaslal útržky z některých projevů, kdy Klaus hájil svobodu slova na sociálních sítích. Tím je podle Šarapatky evidentní, že si populární politik protiřečí

„Pan Klaus se na úkor Nory Fridrichové lopotně snaží vytřískat laciné politické body,“ dodal Šarapatka. 

Na otázku, jak bude Rada stížnost řešit, odpovědět nedokázal. „Reakci Rady ČT coby kolektivního orgánu kontroly předjímat neumím,“ řekl radní.

O vyjádření na tato slova jsme poprosili Václava Klause mladšího. Ten byl velmi stručný a je evidentní, že se mu do sporu s radním příliš nechtělo. „K panu Šarapatkovi nemám komentář,“ vyjádřil se Klaus.

Chování moderátorky Nory Fridrichové na sociálních sítích se řeší i přímo v České televizi. Expresu to potvrdila mluvčí veřejnoprávního média Karolína Blinková.

„Vyjadřování zaměstnanců na osobních profilech není oficiální komunikací České televize. Jakékoli veřejné výstupy však musí být v souladu se zákonem, Kodexem České televize a interními pravidly. Nesmějí ohrožovat nestrannost a důvěryhodnost České televize. Porušením těchto pravidel se vždy interně zabýváme,“ zní oficiální stanovisko České televize.

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat