Z čehož vlastně plyne otázka, jak to s tou loajalitou k České televizi vlastně je. Když je zajištěno teplé místečko ve zpravodajství, je to nejlepší a nejobjektivnější stanice na světě a diváci toho pořadu jsou jediní, kteří na každém rohu vidí politická spiknutí, útoky a snahy ho zastavit, ale když nastane problém, a v tomto případě problém s novinářskou objektivitou, najednou je celý pořad vlastně jedno, Česká televize je jedno a divák je už úplně nejvíc jedno.
V momentě, kdy se rozhoduje, zda Nora Fridrichová opravdu na ČT zůstane a v jaké pozici, se ukázal její mimořádný necit pro věc, kterým dala najevo, že během těch 18 let, kdy se pořad vysílal, šlo hlavně o ni, nikoliv o formát, o kolegy, o práci a o diváka. O zrušení pořadu se sice dozvěděla už v momentě, kdy byla na dovolené na jachtě v Chorvatsku, ale nedozvěděli jsme se ani jedno slovo poděkování například lidem, kteří pro ni v pořadu pracovali či lidem, kteří se na pořad v neděli dívali.
Místo toho sledujeme smršť plavkových selfíček a bláhové statusy o tom, jak by se chtěla rok plavit na jachtě, zatímco v Praze se rozhoduje, co s lidmi z pořadu dál. I Fridrichová má právo na dovolenou a klidně i na celoprázdninovou dovolenou, ostatně zdroje z České televize naznačují, že téměř tři měsíce ta její dovolená taky běžně trvá, ale i z Chorvatska a z lodi se dají napsat kolegiální statusy namísto osmi set fotek v plavkách a dávání najevo, jak jí je celá situace úplně jedno.
Může být, ale pak se tu nebavme o „rvaní se za pořad a za objektivitu“. Mohla například vypíchnout nejdůležitější momenty pořadu, které něco osvětlily či odhalily, mohla oslovit svoje kolegy a dát jim najevo, že je stále s nimi a myslí na ně, mohla úplně obyčejně poděkovat divákům, že se na ni osmnáct let dívali a že ji podporovali, ale děkování divákům je v České televizi obrovský problém a tahle věta tam skoro nikomu neleze přes pusu, hlavní je, že divák zaplatí poplatky, jinak na něj přijde exekuce.
Ještě navíc ve světle toho, že generální ředitel ČT Jan Souček uvedl, že za zrušení pořadu si může Fridrichová sama.
„Ze strany redakce pořadu 168 hodin docházelo v uplynulých několika letech při zpracování reportáží k opakovanému porušování závazných pravidel, a to totožným či velmi podobným způsobem. Ve většině případů se jednalo o neposkytnutí dostatečného nebo dokonce žádného prostoru pro vyjádření protistran, oponentních odborných názorů či nezbytného kontextu. (...) Bylo poukázáno na opakované manažerské selhání Nory Fridrichové. Ze závěrečné zprávy vyplývá, že k problémům a nezdravému prostředí v redakci skutečně docházelo. Ze strany Nory Fridrichové došlo pak v uplynulých týdnech opakovaně k nerespektování pravidel komunikace České televize jako instituce. Nora Fridrichová aktivně zveřejnila a obšírně a opakovaně komentovala explicitní konverzaci mezi ní a bývalým zaměstnancem České televize Markem Wollnerem. Charakter zveřejněné konverzace je v rozporu s interní kulturou veřejnoprávního média jako nositele jasně deklarovaných hodnot. Jedná se o postup v civilizované veřejné instituci neakceptovatelný. Celá tato krajně nevhodná veřejná výměna názorů poškodila nejen dobré jméno České televize jako takové, ale jednoznačně snižovala důvěryhodnost samotného pořadu a také České televize jako celku. Tato situace je také v zásadním a přímém rozporu s tím, co nyní vedení České televize deklaruje veřejnosti při vysvětlování nutnosti navýšení televizních poplatků a jejich využití,“ píše se ve zprávě o zrušení pořadu.
Běžně by, pokud má Nora Fridrichová zájem setrvat v České televizi, jejíž hodnoty tak vyznává, jak sama kolikrát psala, měla nastoupit jakási pokora či zamyšlení se sama nad sebou, jestli by něco nešlo udělat lépe či jinak a hlavně jak to ovlivnilo všechny, kteří na pořadu pracovali a teď přišli o kus své práce a zaměstnání. Ale tady je vidět, jak doopravdy je těm skalním morálním majákům veřejná instituce vlastně jedno, když už z ní neplynou výhody a peníze.
Život jde vždycky dál, ale nejsou chvíle, kdy by to mělo vypadat jako výsměch všem, kdo jí dávali práci a sledovanost. Nehledě na to, že mnoho z nich, kdo ji drželi nad vodou svou sledovaností, si těžko může dovolit tři týdny na jachtě.
Fotogalerie |