Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Komentář: Neonacisté se nebojí vyjít do ulic. Byla to jen otázka času

  V neděli se v ulicích Prahy objevily hákové kříže a to za tichého souhlasu části České společnosti. K něčemu podobnému se schylovalo delší dobu. Teď je na čase začít se ptát, co dělat pro to, aby se podobné útoky neopakovaly. | foto: reprofoto facebook

  Útok neonacistů na pětici pražských podniků ze soboty na neděli šokoval většinu české veřejnosti. Ačkoliv šokoval je možná trochu silné slovo. Kdo nežije v izolaci od zbytku společnosti, ten něco podobného mohl už delší dobu očekávat. Spíše než pídění se po příčině je na čase ptát se, kdy přijde další podobný útok a jak a zda vůbec mu můžeme předejít.

  Fotogalerie

  V neděli ráno přivítala provozovatele pěti různých provozoven v centru Prahy nelichotivá výzdoba jejich obchodů. Tři kavárny, tetovací studio a obchod se spodním prádlem byly přes noc neznámými vandaly posprejovány neonacistickými motivy.

  Zpráva je to popravdě mnohem méně šokující, než by se mohlo zdát.

  Kdo alespoň trochu sleduje současné dění a náladu ve společnosti, ten musel alespoň podvědomě podobný útok dříve či později očekávat. Česká společnost je za poslední dobu asi nejvíce polarizovaná, ať si Jiří Ovčáček říká, co chce, a to dává více prostoru pro existenci a projevy extrémních názorů. A to z obou stran politického spektra.

  Na vině je naprosté nezvládnutí přístupu Čechů k uprchlické krizi, respektive neschopnost uvažovat nad tak velkým problém, který asi ani žádné jediné správné řešení nemá, s chladnou hlavou a nepodléhat zdánlivě rychlým a jednoduchým řešením, která vlastně žádnými řešeními nejsou.

  Česká společnost jako by se rozdělila na tábory „vítačů“ a „odmítačů“.

  Jedni požadují zcela otevřít hranice a ubytovat zde všechny uprchlíky co existují, druzí neprodyšně uzavřít hranice a všechny stávající imigranty vykopnout. Kdo chce zastávat názor někde mezi tím, stává se nepřítelem pro obě skupiny. A uprchlíci? Ti se jaksi nedostavili a těch pár, co přišlo, raději obratem hned odešlo.

  Rozděluje nás vymyšlený nepřítel

  V Česku tak vznikla nevídaná situace, kdy boj proti imaginárnímu nepříteli lidi nesjednotil, ale právě naopak. Problém je ten, že se zdá, že obě skupiny už ani nalézt společnou řeč netouží, jedni považují druhé za nacisty, druzí prvé naopak za úchylné vlastizrádce. Ti umírněnější pak přinejmenším mlčky toto jednání svých soukmenovců schvalují, protože to považují za lepší variantu, než dát náhodou za pravdu druhé straně.

  Na pozadí těchto žabomyších válek se daří opravdovým extremistům, jako těm, kteří tuto neděli v Praze sprejovali hákové kříže po zdech. To nebyli žádní řvouni ze sociálních sítí, u kterých projevy agresivity začínají a končí na Facebooku, ale kovaní neonacisté, kteří prostě využili příležitosti zaútočit a dokonce být částí populace za svůj čin oceněni.

  Cíl útoku byl z nápisů jasný - Hate Free Culture jakožto pro neonacisty ztělesnění protistátního zla. Bohužel to neodnesl sám mediální projekt a jeho členové, ale pět provozoven lidí, kteří se provinili jen tím, že do určité míry s činností Hate Free souhlasili.

  Zde přichází ke slovu „obyčejní naštvaní Češi“, kteří by za normálních okolností s pravicovým extremismem nikdy nesympatizovali. Teď se ale terčem stalo něco, co jim je poslední rok předhazováno jako nepřítel. Neziskovka, která podporuje mutlikulturalismus. Pro tyto lidi se vlastně nikomu nic nestalo, Hate Free si to tak nějak zasloužili a třeba jim to konečně zavře zobák.

  Hlavním úkolem Hate Free Culture je bojovat s nenávistí, tak proč se jim nedaří bojovat s nenávistí vůči sobě samotným? Protože v mnoha případech členové a sympatizanti vládního projektu jen přilévají olej do ohně a bohužel stejně jako jejich oponenti mají problém s uznáním jiného názoru, než je ten vlastní. To, že jejich názory jsou v tomto případě nepochybně ušlechtilejší, na věci nic nemění.

  Já jsem Hate Free, kdo je víc?

  Dokud obyčejní lidé budou vnímat nejen Hate Free Culture, ale lidskoprávní aktivisty obecně za povýšenou skupinu zbohatlických intelektuálů, kteří jimi jako buranským plebsem opovrhují, pak nejenže k podobným útokům bude docházet, ale čím dál více lidí je bude schvalovat. Teď je to posprejovaná omítka a nechce se ani přemýšlet nad tím, co by to mohlo být příště.

  Hate Free Culture si stejně jako nikdo v demokratické zemi žádné násilí vůči sobě nezaslouží. Útok neonacistů, který byl vůči s Hate Free souhlasícím provozovnám spáchán je nanejvýš zavrženíhodný. Jen by do budoucna mohli lidé z Hate Free Culture namísto snah vysvětlit Čechům, že někteří přistěhovalci se mohou bez problémů stát jejich sousedy, objasnit to, že nyní útočí proti těm, kteří už dlouho dobu jejich sousedy jsou a to zcela zbytečné.


  Jestliže spolu nebudou schopní vyjít Češi navzájem, pak ani žádnou uprchlickou vlnu nepotřebujeme. Nedělní útoky nám ukázaly, že k násilnostem a jejich schvalování krytému slepou nenávistí si bohatě vystačíme sami. Dokonce by se od nás mohli někteří uprchlíci, jejichž cílem je páchat zlo, i lecčemu přiučit.

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 5:00 úterý 23. srpna 2016. Anketa je uzavřena.

  • Super
   71
  • Trapas
   18
  • Tvl
   16
  • Haha
   13
  • Sladký
   12
  • Cože
   10

  Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

  Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

  Klaus: Volby nic nepřinesou. Kolem covidismu a genderismu se bude chodit po špičkách

  Premium Každý z nás by se měl sám rozhodnout, jakou míru opatrnosti vůči nákaze covidem chce zvolit, říká přesvědčeně bývalý...

  Česko formuje domobranu. Výcvik může podstoupit každý, kdo má zbrojní průkaz

  Premium Stát zakázal ozbrojené skupiny a lidem nabídl alternativu: absolvujte speciální kurz a můžete Česku pomáhat se zbraní....

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz