Otec informoval třídního učitele, že jsou bezvěrci a navíc odmítají posílat třináctiletého syna do mešity z ideologických důvodů, protože byl turecký svatostánek sledován zpravodajskými službami. Jenže škola to odmítla, neúčast chlapce vyhodnotila jako záškoláctví a rodičům napařila každému pokutu, dohromady v přepočtu osm tisíc korun.
Tuto částku rodina odmítla zaplatit a proti škole si najala právníka. Zatímco škola argumentuje tím, že nešlo o žádnou náboženskou indoktrinaci a návštěva v muslimské modlitebně patřila k povinným výukovým událostem, rodiče zase prý nechtějí posílat potomka mezi lidi, kteří ostatními opovrhují jako nevěřícími, a nabídli účast syna na náhradním vyučování v jiné třídě.
„Je důležitým cílem našeho školství naučit děti vnímat cizí kultury a tolerovat je. Do naší školy chodí také muslimské děti a musí chodit na plavání, mají sexuální výchovu, poslouchají jiné teorie o vzniku světa a během vánočního koncertu zpívají s ostatními koledy,“ říká ředitelka gymnázia Kronwerk Renate Fritzcheová pro web televize ndr.de.
Rodiče se naopak obávají o život a zdraví svého dítěte. „Po dlouhé roky posloucháme informace o sektářském násilí spojeném s islámskou vírou,“ stojí ve zprávě zveřejněné advokátem rodiny. „Taková návštěva mešity pro nás není vzděláváním, ale jinou školní akcí a na té je účast nepovinná.“
Turecká mešita leží od gymnázia Kronwerk Rendsburg asi sto metrů, je prakticky na dohled. Patří hnutí Milli Gorus, které masivně podporuje cíle tureckého prezidenta Recepa Erdogana a Spolkový úřad pro ochranu ústavy zařízení vedl v patrnosti, protože sledovalo extremistické a antisemitské cíle.
V současnosti tomu prý už tak není. Soudní stání mezi rodinou a školou proběhne v srpnu.
Fotogalerie |