jít naiDNES.cz

Němečtí úředníci dávali islamistům azyl za úplatu. Merkelová dělá jakoby nic

Více než 1200 žadatelů o azyl získalo prokazatelně povolení k pobytu, aniž by splňovali zákonné podmínky pro setrvání v zemi, nebo vůbec podstoupili předepsanou proceduru azylového řízení. Příchozí migranti si prostě si zaplatili, včetně bývalých bojovníků Islámského státu, muslimských radikálů nebo válečných zločinců ze Sýrie. Korupční skandál se odehrál v Brémách.

Německý ministr vnitra Horst Seehofer musel vystoupit ve sněmovně se zprávou o porušení zákona a dost možná bude ustanovena i speciální vyšetřovací komise.

Brémská pobočka Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky, konkrétně jeho ředitelka Jutta Cordtová s některými podřízenými brali úplatky za poskytnutí práva k pobytu v zemi. Část zaměstnanců pobočky se od „chyb vedení“ distancovala.

Korupce se dále dotýká i tlumočníků a jednotlivých právníků. Týdeník Der Spiegel přišel s odhalením, že mezi lety 2013–2016 získalo nejméně 1200 migrantů azyl neoprávněně za finanční úplatu úředníků.

Podle zdrojů magazínu je mezi takovými azylanty muž podezřelý z válečných zločinů na území Sýrie. Uspěli také žadatelé s falešnými doklady přicházející z území Islámského státu.

Protikorupční složky nyní musí prověřit na 18 tisíc kladně vyřízených žádostí o azyl v Brémách, počínaje rokem 2000. Vedení brémského úřadu nařídilo přetíženým pracovníkům, aby urychlovali proces schvalování bez ohledu na personální kapacity.

Ministr vnitra Seehofer z Křesťansko-sociální unie (CSU) se dostal pod silný tlak zejména ze strany protiimigrační a protiislámské Alternativy pro Německo (AfD). Nedělá prý dost pro vyjasnění skandálu.

Kancléřka Angela Merkelová, podobně jako v podobných případech poukazujících na vnitrostátní krizi způsobenou prouprchlickou politikou její vlády, zatím zarputile mlčí. Nicméně možná i pod vlivem aktuálních událostí je znovu citován její výrok, že mimořádně masivní příchod cizinců z roku 2015 se již nikdy nesmí opakovat.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:50 27. září 2018. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  20
 • Trapas
  15
 • Sladký
  10
 • Cože
  9
 • Super
  8
 • Haha
  8
Komentáře
Vezmeme vás na titulní stranu
Sobota 21. září 2019, svátek má Matouš

jít naiDNES.cz