Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Znásilnění a pokus o vraždu Nely Moravcové (†31): Dalo se běsnění nějak zabránit?

  Nela Moravcová si prošla peklem. Po brutálním činu, kdy ji mučil a znásilňoval soused, se pokusila o sebevraždu a skončila na vozíku. Bohužel tím její utrpení neskončilo. | foto: MAFRA, Jakub Stadler

  Příběh ženy, která se loni rozhodla promluvit o tom, jak ji soused napadl, brutálně znásilnil a málem ji zabil, šokoval Česko. Nela Moravcová (†31), jež jen zázrakem přežila, posléze bojovala s psychickými i fyzickými problémy a pokusila se o sebevraždu skokem z okna, 22. dubna zemřela. Její blízcí to oznámili na sociálních sítích. Pohnutý osud dojal řadu lidí, kteří ve finančních sbírkách pomáhali, aby se oběť řádění Jiřího Meindla (27) mohla vrátit zpět do běžného života.

  Zdálo se, že Nela Moravcová konečně načala šťastnější kapitolu svého života, když se po bouřlivém dospívání a dlouholetém boji s anorexií usadila v pražských Holešovicích, kde celkem spokojeně žila se svým přítelem. Mluvilo se dokonce o svatbě a nic nenasvědčovalo tomu, že by měla idylka záhy skončit.

  V listopadu 2017 jí bohužel cestu zkřížil soused, pomocný kuchař Jiří Meindl. Agresivní, alkoholem posilněný mladík ji zavlekl k sobě do bytu, mučil ji, řezal nožem, málem ji ubil k smrti a znásilnil. 

  Žena v sobě sice našla zbytky sil a přežila, bojovala ale s psychickými problémy. Pokusila se o sebevraždu a skončila na vozíku. Bojovala ale dále a věřila, že se jednou postaví na nohy.

  Nela Moravcová si prošla peklem. Z brutálního činu, kdy ji mučil a znásilňoval soused, se nikdy nevzpamatovala.

  „Se zármutkem oznamujeme, že nás v pátek 22. dubna 2022 ve večerních hodinách, po krátké a intenzivní nemoci, opustila Nela. Prosíme o tichou vzpomínku a respekt k soukromí truchlící rodiny a nejbližších,“ uvedli její blízcí.

  Podle serveru eXtra.cz šlo o celkovou sepsi organismu, což je reakce těla na infekci. Nedlouho předtím museli Moravcové údajně amputovat nohu. 

  Jiří Meindl si za znásilnění a pokus o vraždu sousedky Nely Moravcové odsedí 20 let za mřížemi.

  Těžko si představit, jaké peklo musela zažívat poté, co ji napadl její soused. Pod záminkou, že jde vrátit peníze za kamaráda, ji přesvědčil, aby ho pustila dovnitř. Místo peněz ale vytáhl nůž, který jí dal na krk, a pak ji odtáhl do vedlejšího bytu, kde měl bydlet s dalšími dvěma muži.

  „V době, kdy mě znásilňoval pěstí do obou intimních otvorů, kde jsem měla i řezné rány nožem, kdy mě mlátil a škrtil hlava nehlava, jsem si stále opakovala: Nelo, ještě ne, ještě nemůžeš odejít, ještě jsi tu nesplnila vše, co potřebuješ,“ vyprávěla.

  „Vaše tělo a mysl začnou fungovat úplně jinak, abyste se zachránila. Když jsem měla nůž pod krkem a on mi říkal, ať nekřičím, že si chce jenom popovídat, samozřejmě mi bylo jasné, že je to lež,“ svěřila se Moravcová v rozhovoru pro iDNES.cz. 

  Nela Moravcová si prošla peklem. Z brutálního činu, kdy ji mučil a znásilňoval soused, se nikdy nevzpamatovala.

  „V té době jsem měla byt 2 + 1 a nechtěla jsem, aby to bylo tam. Věděla jsem, že v jeho garsonce bude všechno více slyšet. Tak jsem mu řekla, že ano, ale pod podmínkou, že půjdeme k němu. Naštěstí mu nedošlo, proč to tak chci. Pak začaly příkazy. Snažila jsem se je plnit, abych se zachránila. A zároveň doufala, že můj křik někdo uslyší,“ doplnila s tím, že policii nakonec zavolal soused.

  Ten šel kolem asi třikrát. Volal i majiteli bytu, zda neví, co se děje. Měl mu říct, ať to chodí po půlhodině kontrolovat. 

  „Říkal, že to nejdříve znělo, jako když někdo souloží, potom jako nějaké zvíře. Až pak uslyšel volání o pomoc. Nakonec zavolal policii. Zachránil mi tím život,“ zaznělo od napadené ženy, která po hrůzném činu bojovala s psychickými problémy a pokusila se o sebevraždu. Následky zranění ji upoutaly na invalidní vozík. 

  Nela Moravcová

  Díky pomoci lidí se jí podařilo sehnat finanční prostředky na bezbariérový byt, který by jí zajistil možnost vrátit se zpět do běžného života a minulost hodit za hlavu. Bohužel jen na velmi krátký čas.

  To útočník má teď ve vězení na zpytování svědomí času naopak více než dost. Soud mu vyměřil dvacet let za mřížemi, když přihlédl k předchozí kriminální minulosti Jiřího Meindla. Ten byl v minulosti ve vězení za ublížení na zdraví, protože napadl majitele restaurace. 

  Českobudějovický soud ho navíc v roce 2018 potrestal čtyřmi roky vězení za znásilnění mladistvé dívky, již si vyhlédl ve vlaku. Má za sebou i majetkovou trestnost činnost a drogové delikty.

  Alkohol a zpackané dětství

  Mladíka, který vyrůstal v pěstounské péči a poté skončil ve výchovném ústavu, to neomlouvá a všechny jeho trestné činy měly být a byly právem potrestány, start do života ale také neměl úplně lehký. 

  Navíc bývaly doby, kdy ho zajímal basketbal a nic nenasvědčovalo tomu, že nastoupí dráhu bestiálního násilníka a vraha. Problémové chování ale přiznal už od útlého věku.

  „Že jsem byl opilý, to mě neomlouvá, ale také vím, že jsem nikoho nechtěl zabít ani zavraždit,“ hájil se později u soudu Meindl, který v jiné výpovědi například uvedl, že alkohol pil od svých osmi let a časem byl schopen vypít i pět lahví vodky za den. 

  Toho si nelze nevšimnout, a tak jeho okolí evidentně projevovalo pramalý zájem o jeho osobu, což se na vývoji mladého člověka dost podepíše.

  Jiří Meindl, který si za znásilnění a pokus o vraždu sousedky Nely Moravcové odsedí 20 let za mřížemi, býval nadějným hráčem basketbalu.

  „Má zřejmé agresivní tendence, trpí závažnou poruchou osobnosti, která je léčebně neovlivnitelná,“ uvedl znalec z oboru psychiatrie Jaroslav Zvěřina.

  „Odreagovával si zklamání z rozchodu s přítelkyní. Agresi obrátil proti náhradní oběti,“ doplnil. 

  Podle expertů dotyčný netrpí duševní poruchou ani sexuální deviací. Meindl se podle svého obhájce stal obětí nepřejícího sociálního prostředí a neharmonické rodiny. Ani předchozí tresty nelze podle obhajoby přeceňovat. 

  „Můj klient nyní ve věznici dostal i pochvalu,“ pochlubil se mimo jiné Jan Boucký. 

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 6:49 čtvrtek 25. srpna 2022. Anketa je uzavřena.

  • Tvl
   26
  • Super
   10
  • Trapas
   9
  • Sladký
   9
  • Haha
   8
  • Cože
   6
  Vybrali jsme pro vás

  O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

  Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

  Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

  Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

  Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

  Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz