Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Nejpodlejší hnus roku? Fridrichová čelí vlně kritiky za reportáž o Aničce Slováčkové

  Pořad 168 hodin odvysílal kontroverzní reportáž „Pohřbena zaživa.“ | foto: ČTExpres.cz

  Nevhodný tweet Pavla Novotného o zdravotním stavu Aničky Slováčkové je v mediálním prostoru déle, než je zdrávo. Další kolo kontroverzí otevřela Nora Fridrichová s reportáží „Pohřbena zaživa“, kde Novotného faul konfrontuje s názory onkologických pacientů. Navzdory očekávání se Fridrichová dočkala na síti X nebývalé kritiky, i ze strany podporovatelů jejích reportáží. Noře vyčítají hyenismus, bulvár, neobjektivnost, prakticky všechno, co se novináři dá vyčíst.

  Vše začalo, když starosta Novotný v tweetu komentoval zdravotní stav zpěvačky Anny Slováčkové, která bojuje s rakovinou. Jeho nevhodný komentář vyvolal okamžité reakce a byl považován za vysoce necitlivý. Několik vlivných politiků dokonce naznačilo, že Novotný by měl být vyhozen ze strany. Reakce veřejnosti byly rychlé a bouřlivé, což vedlo k vytvoření reportáže „Pohřbena zaživa“ v režii Fridrichové.

  Reportáž rychle získala pozornost a rozpoutala širší diskusi o hranicích novinářské etiky. Lidé spekulují, zda si Fridrichová a její tým nechtěli jen přihřát polívčičku kritikou Novotného a zvýšit sledovanost kontroverzním tématem.

  Lucie na sociální síti X vyjádřila své rozhořčení nad vizuálním zpracováním reportáže „Pohřbena zaživa“. Konkrétně kritizovala fotografii zobrazující Slováčkovou s oholenou hlavou po chemoterapii doplněnou dramatickým titulkem, což podle ní působilo velmi nevkusně. „Pavel silně ujel, to vidíme všichni, ale tato prezentace je za mě fakt fest nevkusná,“ uvedla v tweetu.

  Na to Nora Fridrichová reagovala: „Záběr je Aniččin klip, titulek je popis situace. Chápu, že téma je hnusné, ale takto bylo nastoleno někým jiným.“ Fridrichová tak hájila svůj výběr záběrů a textu jako pouhý odraz skutečnosti, kterou nastolil někdo jiný, zjevně poukazujíc na Novotného poznámky.

  Michal Poupa, bývalý fanoušek Fridrichové, vyjádřil zklamání nad směrem, kterým se pořad ubíral: „Dříve jsem vás sledoval a fandil, ale po té reportáži o střelbě na VŠ a znovu vyšetřování jste na úrovni Blesku - pouze hon na senzace… to už není novinařina…“

  Fridrichová na obvinění reagovala: „Pusťte si reportáž. Jinak, co se FF UK týče, máme pravdu.“ Tím naznačila, že její tým stojí za obsahem prezentovaným ve veřejnoprávní televizi.

  Další komentáře naznačovaly, že mezi Fridrichovou a Novotným může existovat osobní spor, což by mohlo ovlivnit obsah reportáží. „To že máte osobní spor s Novotným víme, ale řešit to takto…“ poznamenal Michal Poupa.

  Fridrichová na to reagovala velmi emotivně: „Panebože, tohle je mentalita naší země v kostce. Tady se někdo obuje do smrtelně nemocného člověka a vy jste schopen vypisovat takové nesmysly. Běžte radši naříkat na starostovu zeď, tam vám bude dobře.“

  Pavel Novotný

  Lukáš Valenta si nebral servítky „Tohle je snad nejhnusnější a nejpodlejší reportáž, co jsem kdy na ČT viděl. Pavlův tweet byl sice mimo, což ví on i ostatní, omluvil se a smazal to, ale co jste z toho udělali vy, je přímo zhovadilé. Vymodelovali jste z toho reportáž, ve které pohřbíváte člověka, který není ani mrtvý, a vzbuzujete dojem, že Novotný má onkologické pacienty za nic.“

  Nora Fridrichová na to ostře reagovala: „Možná vám uniká, kolik lidí ví o tom Novotného hnusném výroku. Možná pro vás to není důležité, ale my jsme dali slovo těm, kterých se to týká. Neodnímejte jim právo vyjádřit se.“

  Pavel Novotný

  Matěj, starosta z Tetína, přidal: „Pavel napsal prasárnu, kterou nelze jen tak přejít. Vy jste inscenovala titulek z rozhovoru a fotografii tak, abyste z toho udělala senzaci. Není to horší než samotný výrok, ale je to dost necitlivé taky. Samozřejmě je to vaše práce, jen dávám zpětnou vazbu.“ Fridrichová odpověděla: „Zpětnou vazbu na co přesně, že jsme si dovolili nechat promluvit onkopacienty, které ten hnus zasáhl? A kteří říkají to, co je v titulku? Takže oni z toho tedy dělají senzaci nebo co chcete tvrdit? Proč se do toho vůbec pouštíte, nechápu.“

  Nora Fridrichová, oslavovaná i zatracovaná hrdinka investigativní žurnalistiky, nyní čelí palbě kritiky, kterou obvykle směřovala proti jiným. Zatímco její reportáže o synovi Andreje Babiše byly považovány za vrchol novinářské „odvahy“, její poslední kousek o řeporyjském starostovi Pavlu Novotném z ODS vyvolal bouři nevole.

  Kritici jí vyčítají manipulaci, překroucení skutečnosti a bulvarizaci – právě to, co Fridrichová tak často odsuzovala. Sama nyní pociťuje, když její bublina jí staví hranice a diktuje téma. Léčba vlastní medicínou, jak se zdá, může být pro Noru bolestivě poučná.

  Fotogalerie

  Jsem šokovaná, řekla Čaputová k postřelení Fica