V zahraniční už jsou celkem zvyklí na to, že existují nebinární osoby, které se neidentifikují ani jako muž, ani jako žena. Tito lidé si většinou zvolí univerzální jméno a po svém okolí vyžadují, aby byli oslovováni they (oni).
Za nebinární osobu se například před časem prohlásil známý britský zpěvák Sam Smith.
„Po dlouhém přemítání o tom, jaké jsou pohlaví, zda jsou muž, nebo žena, se rozhodli, že se konečně přijmou takoví, jací jsou. Nejsou ani muž, ani žena. Myslí si, že jsou někde mezi tím,“ prohlásil o sobě zpěvák Sam Smith loni v září.
Český internet zase nedávno zaujal příběh mladé dívky Evy, která je spoluzakladatelkou organizace TakyTrans.
„Neidentifikuji se ani jako muž, ani jako žena. Někde mezi,“ řekla Eva, která si nechává říkat Ezra, nedávno v rozhovoru pro internetovou televizi DVTV.
„Já používám v angličtině buď mužský rod, nebo neutrální they (oni). Rodiče mě oslovují v mužském rodě,“ vysvětlila Eva zmatenému moderátorovi Veselovskému, který si nebyl jistý, jak má dívku oslovovat.
Konkrétně nebinární Češka Eva na svém Instagramu motivuje ostatní, aby se nebáli být jako ona, protože je to prý naprosto normální. Její přátelé pro to prý mají pochopení, protože se Eva pohybuje v „pražském intelektuálním kruhu“.
Cimický: Může se jednat o závažné onemocnění, měli by vyhledat pomoc
Na názor jsme se zeptali předního českého psychiatra Jana Cimického. Ten se ve své mnohaleté kariéře s něčím takovým nesetkal.
„Poznal jsem transsexuály, kteří se cítí být opačným pohlavím. Je to dáno zákonitostmi, které jsou třeba, aby byly v souladu. Psychologické pohlaví, genetické pohlaví, vnitřní pohlavní znaky a vnější pohlavní znaky. Když něco z toho nefunguje, ti lidé usilují o změnu. S nebinárními osobami jsem se tedy ještě nesetkal,“ kroutí hlavou Cimický.
Podle Cimického můžou být lidé, kteří se prohlásí za nebinární osobu, nemocní, ale nevědí o tom.
„Je těžké to posuzovat, může to být projev nejrůznějších věcí od neurotického prožívání, že člověk má pocit, že se nějak mění, že je někdo jiný nebo že svět se mění. Někdy to může být ale projev závažnějšího duševního onemocnění,“ myslí si Cimický, jenž také všem, kteří se necítí být mužem ani ženou, poradil, co dělat.
„Měli by zajít za odborníkem a podrobit se řádnému vyšetření, aby se ukázalo, jaká je podstata toho, proč se tak cítí. To, že se někdo řekne, že se necítí tak nebo tak, ještě neznamená, že se jedná o patologickou věc. Člověk může tvrdit leccos, musí se to ale verifikovat, pak lze teprve mluvit konkrétně,“ říká známý psychiatr.
Fotogalerie |