jít naiDNES.cz

Nemůže spát, při obouvání si strhává kůži. Popálená Natálka kvůli útoku stále trpí

Anna Siváková s popálenou Natálkou | foto: Profimedia.cz

Za dva týdny uplyne přesně deset let od noci, která rodině Sivákových obrátila život vzhůru nohama. Na dům, kde tehdy bydleli, totiž zápalnými lahvemi zaútočila čtveřice neonacistů a nejvíce jejich řádění odnesla tehdy teprve dvouletá Natálka. Ta si z osudového incidentu odnesla následky jak psychické, tak i fyzické. „Jakmile se obuje, strhne si kůži zespodu z celého chodidla,“ popisuje maminka Anna Siváková.

Prošli si a vlastně dodnes procházejí peklem. Rodina Sivákových se před deseti lety stala terčem žhářského útoku čtyř neonacistů jen proto, že jsou romského původu. Jejich dům lehl popelem a především tehdy dvouletá Natálka utrpěla popáleniny na téměř osmdesáti procentech těla.

„Popáleniny jsme měli tři, nejhůř na tom byla Naty. Ty lidské zrůdy jí ublížily nejvíc,“ vzpomíná dnes maminka Anna Siváková pro Blesk.

Natálka si z útoku dosud nese následky jak psychické, tak i fyzické. Ve škole má problémy komunikovat, také se bojí usínat a často je prý kvůli tomu unavená. To nejhorší ale je, že jako mladá dospívající dívka roste, zatímco transplantovaná kůže zůstává stále stejně velká, což jí způsobuje ohromné bolesti.

Zatímco Natálka roste, transplantovaná kůže nikoliv. A to jí způsobuje ohromné...

Zatímco Natálka roste, transplantovaná kůže nikoliv. A to jí způsobuje ohromné bolesti.

„Ona si třeba nemůže ani pořádně nazout boty. Nemá tvrdé paty jako jiní lidé. Jakmile se obuje, strhne si kůži zespodu z celého chodidla. A na ty drahé mastičky, na ty jako rodina prostě nemáme,“ popisuje matka Anna Siváková s tím, že na Natálčino tělo jsou potřeba hned čtyři zahraniční masti a jedna z nich stojí 1300 korun.

Natálka utrpěla popáleniny na osmdesáti procentech těla.

Natálka utrpěla popáleniny na osmdesáti procentech těla.

A jak dodává, je zatím zcela nejasné, zda bude moct někdy popálená holčička normálně fungovat. Ve škole se totiž alespoň zatím bez asistence neobejde.

„Natálka má třetí stupeň invalidity. Má stáhnutou kůži a svalstvo. Nemá prsty na rukou. Nikdo neví, co bude dál,“ vysvětluje Anna.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:27 3. srpna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  70
 • Trapas
  35
 • Haha
  26
 • Sladký
  23
 • Super
  22
 • Cože
  21
Komentáře