Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Narkoman Orion ubodal kluka (14) kvůli cigaretě: U soudu zazněly strašlivé detaily

  Vražda čtrnáctiletého chlapce Filipa otřásla začátkem ledna romskou komunitou, především tou hradeckou. Právě na nádraží východočeského města totiž Jan Bárta, mezi místními známý pod přezdívkou Orion, zasadil Filipovi pětadvacet bodnořezných ran jen proto, že mu nechtěl dát cigaretu. Romové volali po lynči, několikrát se na místě sešli, a právě dnes stanul vrah u soudu, kde zazněly i hrozivé detaily o tom, jak vražda probíhala. To vše za přísných bezpečnostních podmínek

  Očekávalo se totiž, že by ke Krajskému soudu v Hradci Králové mohli dorazit příbuzní oběti. Filip jich měl hodně, truchlilo po něm například hned osm sourozenců. V Hradci také probíhaly masivní protesty romské komunity.

  To se nakonec nenaplnilo. Bártu eskorta přivedla oblečeného ležérně v teplácích, tričku a teniskách. Nechal si také narůst vlasy, když ho dopadla policie, byl ostříhán nakrátko. Usedl na lavici obžalovaných, po celou dobu neprojevoval emoce.

  A to ani přesto, že u soudu zazněly hrozivé detaily z osudového večera. Narkoman měl nůž s dlouhou čepelí a oběť s ní bodal dokonce i do hlavy.

  „Dne 4. ledna okolo 17:24 hodin u kolejiště hlavního vlakového nádraží po předchozí hádce kuchyňským nožem s délkou čepele 12,4 centimetrů opakovaně napadl poškozeného nezletilého, čímž mu způsobil bodnořezná poranění hlavy, trupu a pravé horní končetiny,“ stojí ve výpisu z obžaloby.

  Policie podezřelého dopadla ještě tentýž večer.

  Hradecký narkoman Jan Bárta u soudu

  Celkem měl čtrnáctiletý Filip na těle pětadvacet bodnořezných ran, fatální byly dvě v oblasti plic, jak cituje iDnes.cz.

  Soudce obžalovanému navrhl dohodu o vině a trestu, pokud se k vraždě dozná. To ale jeho advokát odmítl s tím, že klient je připraven vypovídat. Jenže k tomu nedošlo, Bárta naopak na výzvu soudce utrousil, že vypovídat nebude. A tak se četla jeho výpověď na policii.

  V té muž, kterého hradecké podsvětí zná jako Oriona, což má ostatně vytetováno na tváři, prozradil, že deset let v kuse bral pervitin.

  Jan Bárta se radí s právníkem.

  „Zdržuji se na ubytovně v Malšovicích. Nejsem zaměstnán, jsem na úřadě práce. Jiné příjmy nemám. Mám schizofrenii třetího stupně, léčím se, ale léky jsem nebral, nemám na to peníze. Často mě bolí hlava. Pervitin beru nitrožilně každý den deset let, peníze na to beru od rodičů. Také piju vodku a aperol. Z celé věci jsem rozrušený, je mi líto, co se stalo. Dál k tomu nebudu vypovídat,“ řekl při výslechu.

  Stejně tak zazněly výpovědi svědků, z nichž vyšlo najevo, že je Bárta od roku 2021 nesvéprávný a visí mu na krku čtrnáct exekucí. Také byl v minulosti několikrát odsouzen, například za loupež.

  Za vraždu nezletilého chlapce mu teď hrozí výjimečný trest.

  Fotogalerie