jít naiDNES.cz

Za smrtelnou nehodu maximálně šest let? V Německu dostala dvojice pirátů doživotí!

Pokud mu prokážou vinu, může řidič mustangu Vojtěch Ch., který měl způsobit smrtelnou dopravní nehodu u Špindlerova Mlýna, skončit až na šest let ve vězení. Spousta lidí ale poukazuje na to, že jde o velmi nízký trest za jeden zmařený a jeden poznamenaný život. Není načase začít za obdobný hazard se životy trestat přísněji? Není to tak dávno, co účastníci nelegálního závodu v Německu zabili devětašedesátiletého řidiče a vyfasovali doživotí.

Podle svědků se hnal v mustangu rychlostí kolem 150 km/h a s vlastním otcem se bez rozmyslu předjížděl i v zatáčkách. Pak Vojtěch Ch. narazil do protijedoucího rapidu, jehož řidič, brigádní generál Milan Jakubů, na místě zemřel a jeho manželka skončila s vážnými zraněními v nemocnici.

Amatérský závodník už byl s poraněním kolene propuštěn do domácího léčení, zatím ho nevyslechla policie a podle všeho bude nejspíše čelit obvinění z těžkého ublížení na zdraví a usmrcení z nedbalosti. Pokud by mu byla prokázána vina, hrozí mu až šest let vězení.

Spousta lidí se ale v diskuzích bouří, že je takový trest za jeden zmařený a druhý minimálně navždy poznamenaný život směšný. Někteří by Vojtěcha Ch. a obecně řidiče, kteří ohrožují životy všech okolo, nejraději viděli za mřížemi po zbytek života.

Stačí se podívat do sousedního Německa a zjistíme, že v zahraničí se s bezohlednými řidiči opravdu ani trochu nemažou.

Svědčí o tom třeba zpráva z přelomu letošího března a dubna. Tehdy soud poslal na doživotí dvojici mladíků ve věku 27 a 30 let, kteří se zúčastnili nelegálních závodů v Berlíně. Způsobili při nich smrtelnou nehodu, o život přišel devětašedesátiletý muž.

V mnoha bodech se oba případy podobají. Vojtěch Ch. se svým otcem se sice nezúčastnili přímo konkrétního nelegálního závodu, podle očitých svědků ale zkrátka a jednoduše závodili mezi sebou. 

Mladíci se pak Berlínem měli hnát rychlostí až 170 km/h. Jak popisují lidé, kteří se na silnici potkali s dvojicí mustangů, jejich řidiči se úzkými a klikatými krkonošskými ulicemi měli hnát rychlostí přibližně 150 km/h.

V obou případech došlo k rezignaci na dopravní předpisy, řidiči se měli bezohledně předjíždět v plné rychlosti a v místech, která k tomu nejenže nejsou určena, ale navíc je to v nich mimořádně nebezpečné.

Takto dopadl Mustang, ve kterém měl sedět Vojta Ch.

Takto dopadl mustang, ve kterém měl sedět Vojta Ch.

Jak bylo zmíněno, v Německu se se silničními piráty vůbec nemazali, soud je nejprve poslal na doživotí za mříže, následně byl sice rozsudek zrušen a proces obnoven, ale i pak oba muži definitivně dostali doživotní kriminál. 

Odůvodnění? Podle soudce nešlo o žádné usmrcení z nedbalosti, ale o regulérní vraždu, protože oba řidiči dobře věděli, co mohou svým jednáním způsobit.

Česká justice se na podobné případy dívá evidentně jinak. Vzhledem k tomu, že jich poslední dobou evidentně přibývá, by ale bylo možná načase viníky trestat důrazněji.

Fotogalerie

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat