Komediální šestice soustředěná kolem Johna Cleese a Terryho Gilliama se proslavila komediálním seriálem Monty Pythonův létající cirkus natočeným v letech 1969–74.
Jízlivá společenská satira si brala na mušku zavedené stereotypy, rasismus, byrokracii, omezenost a tupost. Tedy přívlastky, které lze s klidem připsat současnému vedení politicky korektních kruhů nejen v televizi BBC.
Šéf zábavného vysílání britské televize Shane Ellen se vyjádřil k plánům do budoucna a překvapivě se pustil do stěžejního díla britského televizního humoru, byť často kontroverzního a surrealistického. Seriál Monty Python je prý málo multikulturní, pestrý, je v něm málo žen a žádné minority. Tedy atributy, které dnes zajímají diváky více než těžko stravitelný humor šesti bělochů.
„Jestli budeme v současnosti něco vysílat, nebude to o šesti bílých chlápcích, ale bude to různorodá skupina lidí, která divákům řekne něco nového. Něco, na co se v televizi nekoukáme již padesát let,“ myslí si programový ředitel, podle něhož jsou lidé přejedení komediemi o chlápcích z města a zaslouží si kvalitnější zábavu.
Na Ellenova slova reagoval nevěřícně sám osmasedmdesátiletý John Cleese: „Šéf zábavného vysílání BBC kritizuje Monty Pythony pro nedostatek originality, přílišnou složitost a rasistické zkreslování. To není fér. Ve své době jsme byli až pozoruhodně různorodí.“
Není pochyb o tom, že se v blízké době dočkáme ostré kritiky Červené karkulky pro nedovolené vykreslování vlka a zneužívání červené barvy, jako tomu bylo před časem u „násilně ukradených polibků“ Šípkové Růžence zvrhlým princem, když spala.
Fotogalerie |