Tři feny musíte ohlásit! Vláda navrhla zákon, kterému se množitelé psů vysmějí

12. března 2019
Vláda se po letech naléhání občanů pustila do boje s nelegálními množírnami. Jedním z přelomových kroků má být novela zákona, podle níž budou muset chovatelé nově hlásit chov tří a více fen místo současných pěti. Otázkou ovšem je, zda taková cesta skutečně k vyřešení problému, který odnášejí nebohá zvířata, povede. Lidé se shodují, že nelegální chovatelé na sebe jen kvůli novele zákona sotva budou upozorňovat a zákon je nijak neomezí.

Do boje s majiteli psích množíren se po letech naléhání občanů pustili čeští politici. Jak oznámil ministr zemědělství za ČSSD Miroslav Toman, vláda schválila návrh na zpřísnění zákonů pro nelegální chovatele.

Ti se budou muset nově ohlásit veterinářům, pokud doma chovají tři a více fen starších jednoho roku. Až doposud měli tuto povinnost pouze u pěti a více fen. „Novela má potlačit nelegální obchodování se psy,“ prohlásil Toman po jednání vlády. 

Ohlašovací povinnost navíc bude mít jen jeden člen domácnosti, aby se předešlo oblíbeným oklikám chovatelů, kteří například tvrdí, že každý pes patří jinému rodinnému příslušníkovi, takže stanovenou hranici vlastně nikdo nepřekračuje.

Otázkou ale nyní je, zda taková cesta skutečně k vyřešení problému, který často těžce uvěřitelným způsobem odnášejí nevinná zvířata, povede. Skutečně na sebe bude majitel množírny, který provozuje nelegální a nehumánní byznys, upozorňovat jen kvůli úpravě zákona, který už tak dosud porušoval?

Otřesný pohled na množírnu v Kamenici nad Lipou. V V nepředstavitelných...

Otřesný pohled na množírnu v Kamenici nad Lipou. V nepředstavitelných podmínkách zde žily více než dvě stovky psů.

„Úplně zbytečné. Nelegální množírna nemá psy ani očkované, i když je to povinné, nesplňuje žádná pravidla pro chov. A přesto se to děje. Takže akorát přibude další paragraf, který dotyčný poruší. Akorát to bude šikanovat lidi okolo, co pravidla dodržují,“ píše na Facebooku Zuzana.

„Už vidím, jak majitel nelegální množírny někam něco hlásí,“ přidává se Jirka, se kterým souhlasí desítky lidí. 

Navíc jak se shodují další uživatelé, menší psí množírnu není žádným problémem provozovat klidně i s jednou nebo se dvěma fenami.

Existuje ale lepší možnost, jak nelegálním množitelům co nejefektivněji zatnout tipec? 

Rozhodně mnohem povedenější novelou zákona bylo únorové zpřísnění trestů za týraní zvířat a provozování množírem, které by nově měly dosahovat až osmi let odnětí svobody a následný zákaz chovu jakéhokoliv zvířete na deset let. Takových kroků by se vláda měla držet. 

Fotogalerie


Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:51 10. července 2019. Anketa je uzavřena.

  • 24
  • 16
  • 15
  • 12
  • 12
  • 10
Komentáře