Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Babiš jde do války s majiteli psích množíren: Jsou to grázlové, budou mít problém!

  Premiér Andrej Babiš vyhlásil válku majitelům psích množíren. Do začátku příštího roku chystá novelu zákona o týrání zvířat! | foto: iDNES.cz

  Množírnám psů nejspíš konečně zazvoní umíráček. Zasadit se o to hodlá premiér Andrej Babiš, který vyhlásil chovatelům a tyranům válku, sešel se již s ministrem zemědělství a plánuje novelu zákona proti týrání zvířat. „Nechápu, jak můžou takoví lidé existovat. Ti, co množí a chovají psy v krutých podmínkách, jsou normální grázlové,“ vzkázal Babiš.

  Psi ve zvrácených podmínkách, stísněných kotcích s minimálním příjmem potravy a brodící se vlastními výkaly, feny, které jen rodí štěňata až do fyzického vyčerpání. Množírny psů se bohužel stávají čím dál oblíbenějším černým byznysem, a to že si na utrpení zvířat někteří slušně mastí kapsu a neodvádějí daně, je už pouze zanedbatelná třešnička.

  Právě tomu se ovšem chystá učinit přítrž premiér Andrej Babiš, který vyslyšel stále sílící volání veřejnosti na zpřísnění zákonů o týraní zvířat. O tom, že se majitelům množíren rozhodl vyhlásit válku, informoval na Facebooku.

  „Utrpení pejsků v množírnách definitivně skončí! Psal jsem vám minulý týden, že s tím pohneme. Hned potom jsem seděl s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem a chystáme novelu zákona proti týrání zvířat. Platnou nejpozději od začátku příštího roku,“ prohlásil Babiš sebevědomě. „Kdo bude pokračovat v týrání psů včetně štěňat, aby je pak prodával někde na benzínce, bude mít vážný problém!“ ostře dodal.

  Co jsou psí množírny?

  Psí množírny jsou stále oblíbenějším černým byznysem. Jejich provozovatelé se snaží prodejem psů získat co největší výnos při co nejmenších nákladech, právě kvůli tomu v nich panují tak otřesné podmínky: zvířata, umístěná v neprostorných klecích a kotcích, dostávají jen minimální potravu a například o venčení nemůže být řeč.

  Feny nepředstavují nic než zdroj příjmu, takže je majitelé nechávají připouštět při každém hárání a ony pak rodí štěňata, dokud jsou schopny. Během připouštění dochází často ke křížení různých ras, ale i příbuzných psů. Často se proto rodí štěňata s fyzickým postižením.

  Nelegální obchod s domácími zvířaty je podle všeho třetím nejčastějším po obchodu s drogami a zbraněmi.

  Premiér se nechal slyšet, že je sám velkým pejskařem, právě i to ho do boje se zvířecími tyrany žene.

  „Vlastně nechápu, jak můžou takoví lidé existovat. Sám mám doma tříměsíční štěně německého ovčáka, které jsem vám minule ukazoval, jmenuje se Tango. A taky máme zlatého retrívra Ellu. Předtím jsme měli dalšího německého ovčáka Maxe. Bohužel nás opustil před dvěma roky. Rád na něj vzpomínám,“ vysvětluje Babiš.

  Šéf hnutí ANO už má v hlavě i konkrétní plán, jak by novela zákona měla vypadat. O její podobě jednal už na zmíněné schůzce s ministrem zemědělství.

  „Nejde jen o to, že zvýšíme tresty za týrání, ale že naše novela přesně říká, co musí chovatelé dodržovat. Třeba že budou muset získat povolení a licenci a nahlásit všechny feny, které chovají. Dosud to museli dělat ti, kteří mají pět a víc fen – a takových chovatelů máme v Česku oficiálně asi 900. A my uvažujeme, že to snížíme tak, aby to bylo od tří fen nahoru,“ vyjmenovává Babiš.

  Otřesný pohled na množírnu v Kamenici nad Lipou. V nepředstavitelných podmínkách zde žily více než dvě stovky psů.

  „Taky zavedeme povinnost pro chovatele, aby každá fena měla evidenční list, ve kterém bude počet narozených a odchovaných štěňat, jejich zdravotní stav, záznam o úhynu. Veterináři dostanou větší kompetence a bude se jim snadněji spolupracovat s policií. V rámci naší novely řešíme i problematiku útulků,“ dodává na vysvětlenou.

  Babiš je milovníkem zvířat, i proto se rozhodl vyhlásit majitelům množíren válku.

  Český premiér je znechucen tím, že pro majitele množírem psi nepředstavují nic než zboží, o které v podstatě není třeba se starat.

  Za jejich prodejem vidí tak vysoký zisk, že neváhají obchodovat i v zahraničí.

  „Ti, co množí a chovají psy v krutých podmínkách, jsou normální grázlové. Je celkem jasné, že ze svého pokoutného byznysu ani neodvádí daně. Podle odhadů jen třicet procent pejsků, kteří se v množírnách narodí, zůstává v Česku. S ostatními se kšeftuje v zahraničí. Určitě to je pro některé lidi zlatý důl. Posvítíme si na ně,“ říká Andrej Babiš nesmlouvavě.

  Aby k vymýcení množíren došlo, bude podle něj potřeba i aktivní přístup veřejnosti, především těch, kteří si psa hodlají pořídit.

  „Pomoct může i každý z vás. Nejen tak, že nebudete tolerovat týrání zvířat ve svém okolí a nahlásíte to na policii, ale i třeba tím, že když si budete kupovat pejska, půjdete se nejdřív k chovateli podívat a ověříte si, v jakých podmínkách se štěně narodilo a vyrůstalo,“ vzkazuje Babiš.

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 18:30 úterý 11. června 2019. Anketa je uzavřena.

  • Super
   115
  • Trapas
   36
  • Tvl
   35
  • Cože
   32
  • Sladký
   32
  • Haha
   28