jít naiDNES.cz

Topolánek se nechal semlít a to ODS srazilo vaz, říká Tošenovský

Úpadek ODS začal za Topolánka, říká místopředseda strany Evžen Tošenovský. | foto: Profimedia.cz

Europoslanec a místopředseda ODS Evžen Tošenovský byl u toho, když Mirek Topolánek vystřelil jako raketa a vyšplhal až na stranický vrchol. Byl to podle něj právě on, kdo stál u začátku pádu nejsilnější pravicové strany. „I přes počáteční nadšení, vstřícnost a otevřenost se nechal semlít,“ říká s odstupem času bývalý hejtman Moravskoslezského kraje.

„Zlom nastal v momentě, kdy skončil Václav Klaus. Po něm nastoupil Mirek Topolánek, který čelil velkým očekáváním,“ uvedl europoslanec a místopředseda ODS Evžen Tošenovský v rozhovoru pro Info.cz. 

„První měsíce, možná i nějaký ten rok, byl populární usměvavý sympaťák a myslím, že to zprvu ustál. Byl vstřícný a otevřený,“ vyjádřil se pochvalně na adresu bývalého předsedy strany. Tím však slova chvály končí, poté nastal významný zlom a s nejsilnější pravicovou stranou to začalo jít z kopce.

„Pak ho to ale semlelo a nechal se pohltit. Myslím, že právě tehdy ODS přestala přemýšlet o své vlastní budoucnosti,“ zamyslel se nad osudem strany Tošenovský.

„Velká a ambiciózní strana má dva základní úkoly: generovat myšlenky a lidi. A to se nám tehdy přestalo dařit. Každému šlo o okamžitý úspěch a své místo na slunci,“ dodal bývalý hejtman Moravskoslezského kraje, který má poslední dobou pocit, že se z politiky vytrácejí celkem zásadní věci. 

„Co vnímám nejintenzivněji, je fakt, že se z politiky postupně vytratilo přesvědčení, že se tady nehájí nějaké ideje, použití vlastního rozumu. Politika se proměnila v mediální prodej, ti lidé neříkají to, čemu věří, co si myslí, ale to, co mohou dobře prodat. To je zcela zásadní rozdíl oproti minulosti,“ míní Tošenovský.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 17:54 28. srpna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  25
 • Tvl
  16
 • Sladký
  15
 • Haha
  14
 • Cože
  14
 • Trapas
  10
Komentáře

Mohlo by vás zajímat