Věčný glosátor, a tak trochu i provokatér. Miroslav Macek se již aktivně politického života neúčastní, to mu ovšem nabrání, aby tu a tam poznamenal a publikoval nějakou tu trefnou aktuální větičku nebo komentář.
Kdo ho sleduje, ví, že mu leží na srdci i problematika Romů. Upozornil tak na sebe například, když navrhoval speciální daň pro všechny podporovatele myšlenky vystavět pomník v Letech na místě bývalého koncentráku pro Romy. Tentokrát se zabývá tím, zda je odmítnutí pracovní příležitosti členu minority skutečně diskriminační.
V glose zveřejněné na webu Viditelny-Macek.cz se stomatolog v důchodu zabývá faktem, jak je možné, že někteří zaměstnavatelé nechtějí přijímat národnostní menšiny do pracovního poměru, řeší také stálé narůstání tohoto nešvaru.
„Hledáme ženu důchodkyni nebo zedníka, ale prosíme ne cizí národnosti ani Romy. Právě takovými diskriminačními inzeráty někteří zaměstnavatelé stále lákají uchazeče o práci. Inspekce práce loni zaznamenala nejvíc takových případů od roku 2014. Tolik titulek jedné zprávy,“ cituje Miroslav Macek znepokojivý fakt.
Zároveň se ale domnívá, že k takovému přístupu mohou mít někteří důvod a nejde jen o zakořeněné předsudky.
„Jde o diskriminaci nebo projekci dřívějších zkušeností? Nebo projekci prostého přání zaměstnavatele, který má svoje preference a za své peníze je chce naplnit? Bude trojnásobnou diskriminací, když si dám inzerát, že bych se rád seznámil se ženou do třiceti let, která nesmí být obézní a blondýna?“
S podobným problémem se nesetkávají jen Romové, ale také například obyvatelé pocházející z východní Evropy. Není neobvyklé, že také realitní kanceláře nebo nájemci bytů si již v inzerátech vymiňují, že byt nepronajmou romské rodině. Někteří politici a lidskoprávní organizace považují tuto praxi za rasismus a diskriminaci menšin.
Fotogalerie |