Úterý 26. května 2020, svátek má Filip
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Kalousek pro Expres: Nouzový stav prodloužit jen o 14 dní, restart bude trvat dlouho

  Vláda premiéra Andreje Babiše příští týden požádá Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu, který byl v České republice vyhlášen 12. března a má trvat do 11. dubna. Vláda žádá prodloužení o dalších 30 dní, tedy do 11. května. Jak na tento krok nahlíží stálice opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek?

  „Vláda chce 30 dní bianco šek, aniž by přesvědčivě zdůvodnila, na co všechno ten nouzový stav potřebuje. Nejprve potřebujeme slyšet, proč je to nezbytné, a pokud nás přesvědčí, jsme připraveni podpořit prodloužení nouzového stavu o 14 dní,“ řekl v krátkém videovzkazu pro Expres.cz bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.

  Bývalého předsedy TOP 09 jsme se také zeptali na odhad toho, jak dlouhý bude ekonomický restart v Česku po krizi spojené s koronavirem. V tomto ohledu Kalousek není příliš velký optimista.

  „Nemyslím si, že ten restart bude rychlý, bude to podle mého názoru poměrně dlouhé. Každá krize je ale také šance. Je to možnost restartovat na jiných prioritách, uvědomit si, co jsme dělali špatně, zbavit se balastu a nastartovat k mnohem větší efektivitě a produktivitě,“ míní Kalousek, jehož jsme se také zeptali, jaké tři věci by podle něj byly vhodné ihned udělat v rámci strategické obnovy.

  „Mělo by se masivně investovat do vědy, výzkumu a inovací. Měly by se podpořit zejména malé a střední firmy, ty jsou mnohem flexibilnější v přechodu na jinou produkci a na jinou poptávku, se kterou musíme počítat. A především by měli politici co nejméně překážet. Musíme podpořit to zásadní a to je věda, výzkum a inovace,“ nechal se slyšet zkušený politik.

  Podívejte se na celé video s Miroslavem Kalouskem a dozvíte se, proč se člen TOP 09 nenudí během celostátní karantény.

  Fotogalerie

  Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

  Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

  Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

  Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

  Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

  Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Úterý 26. května 2020, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

  jít naiDNES.cz