jít naiDNES.cz

Drogy, smrt matky, pak vstup do války: Co je zač Čech zatčený v Turecku?

Miroslav Farkas měl v mládí problémy s drogami. Po smrti matky se nechal naverbovat do francouzských legií. | foto: reprofoto: facebook

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas, dva Češi, které před několika dny Turci zadrželi coby teroristy na hranici s Irákem. Ona je veřejnosti dobře známá jako „odvážná dívka, která bojuje po boku kurdských milic proti Islámskému státu“, o něm už se toho tolik neví. Co je bojovník zač, to prozradil jeho otec, Miroslav Farkas starší.

Jako smutného pohublého chlapíka popisuje Miroslava Farkase, údajného teroristu, novinářka Pavlína Wolfová pro magazín Týden. S mužem se setkala před šesti týdny. Řekl jí, že pochází ze Slavkova u Brna a nemá žádnou rodinu.

To ale není tak docela pravda. V Milešovicích na Vyškovsku totiž žije Miroslav Farkas starší, otec v Turecku zadrženého Čecha. Se synem byl poslední tři roky v kontaktu pouze přes sociální sítě.

Všelichová s Farkasem byli partneři jak v boji, tak mimo něj.

Všelichová s Farkasem jsou partneři jak v boji, tak mimo něj.

„Před třemi lety se tu v létě stavil i s Markétou (Všelichovou, pozn. red.) na kafe. Myslel jsem, že se chtějí usadit, ale měli jiné plány,“ prozradil v rozhovoru. O jejich zatčení prý oficiální cestou vlastně ani neví, úřady ho nekontaktovaly.

Podle Farkase staršího chtěl Mirek vždycky pomáhat. TV Barrandov potvrdil, že muž absolvoval vojenský výcvik ve francouzské cizinecké legii, odmítá ale, že by s Kurdy aktivně bojoval jako odstřelovač - takové obvinění zní z turecké strany.

Ostatní obyvatelé Milešovic mají na zakřiknutého Míru trochu jiné vzpomínky. „Elitní odstřelovač, co prošel výcvikem ve francouzských legiích a teď chce stavět nemocnici? Já jsem tedy slyšel, že ho do legií ani nepřijali. Vždyť když tady byl, zavřeli ho kvůli tomu, že vařil pervitin,“ řekl MF DNES jeden ze sousedů, který nechtěl být jmenován.

Potíže s drogami Farkas starší potvrdil. „Zkoušel to, ale to ještě žila manželka. Donutili jsme ho jít na léčení, zvládl to a drog se od té doby nedotkl,“ líčí muž, který je nyní v invalidním důchodu.

Zdravotní problémy začal mít poté, co jeho choť zemřela. To bylo v roce 2011 a právě po matčině smrti měl Miroslav Farkas mladší odjet do Francie a podstoupit onen tvrdý základní výcvik.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:57 21. března 2017. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  42
 • Super
  25
 • Tvl
  22
 • Haha
  20
 • Cože
  13
 • Sladký
  13
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat