Vedoucí výpravy unesené pětice Čechů do Libanonu, advokát Jan Švarc, je doma sotva pár hodin. Jeho zmizení v Libanonu ale není prvním případem toho, kdy se po Švarcovi na delší dobu v cizím státě slehla zem. O Švarcově minulosti již loni informoval server Blesk.cz
Šestapadesátiletý Švarc v devadesátých letech působil jako předseda představenstva akciové společnosti Kladenská uhelná. Spolu s ním se na vedení společnosti se základním kapitálem přes 16 milionů korun podílel jeho otec Jan a jeho tehdejší manželka Lenka, se kterou má dvě dospělé děti. Švarcem vedená společnost šla do konkurzu a zůstaly po ní vysoké dluhy.
Po Švarcovi, v jehož rukou Kladenská uhelná zkrachovala, začala jít policie a on zmizel z republiky. Útočiště tehdy nalezl v jihoamerickém Paraguayi, který nevydával pachatele trestné činnosti do Česka. Během pobytu v zemi dokonce získal Švarc paraguayské občanství. Po několika letech se z neznámých důvodů vrátil zpět do Česka a téměř okamžitě byl vzat do vazby.
Ve vazbě pobyl Švarc zhruba dva roky. Vzhledem k tomu, že se policii nepodařilo mu nic prokázat, vysoudil pak na státu odškodné za neoprávněné zadržení. To mu byla i vyplaceno. Po propuštění si založil společnost na vymáhání pohledávek. Švarc se i politicky angažoval, byl členem ODS.
V roce 2009 ve svých 49 letech začal Švarc studovat právnickou fakultu. Po jejím absolvování nastoupil jako koncipient do advokátní kanceláře Vladimíra Řičicy. Zde se dostal k případu Alího Fajáda zadržovaného v Česku pro podezření z podpory terorismu. Advokátní zkoušky složil Švarc jen pár měsíců před osudným odletem do Libanonu.
Kromě advokátních zkoušek zastihla Švarce krátce před odletem ještě jedna radostná událost. Se svou druhou manželkou, o 35 let mladší Zuzanou, se mu narodil syn. Jeho rodina se nyní může radovat, že se Švarcovi přezdívanému Ĺachtan podařilo se v pořádku vrátit domů.