Česká ministerstva na Instagramu: Celkem bída! Jak jsme je oznámkovali?

Podívali jsme se na zoubek instagramovým účtům českých ministerstev | foto: koláž Expres

Instagram je v dnešní době nejrychleji se rozvíjející sociální síť se sedmi sty miliony uživatelů. Na Facebook s miliardou a devíti sty miliony zatím nemá, ale co do oblíbenosti u mladých a růstu určitě vede. Jak se s touto oblíbenou mobilní aplikací kamarádí česká ministerstva? To jsme se rozhodli prozkoumat a ohodnotit.

Úvodem si řekněme jednu věc, aby bylo jasno. Ze čtrnácti ministerstev se nám podařilo vypátrat oficiální profily pouze u čtyř úřadů. To nesvědčí o přílišné pružnosti vzhledem k informování a kontaktu s občany mimo rámec zákona. Tudíž ti, kteří účet na Instagramu alespoň mají, ti už podle našeho známkování postupují do dalšího ročníku. Ostatní bez pardonu propadají.

Ministerstvo obrany a Armáda ČR @czech_defence

Jednoznačně nejlépe vedený Instagram s pravidelnými příspěvky a množstvím zajímavého materiálu. Za rok existence najdeme kolem tří stovek obrázků a videí z vojenských cvičení, zahraničních misí, zákulisí armádního života, ukázky moderní i historické techniky, politických a kulturních událostí s vojenskou tematikou spojených.

Administrátoři srozumitelně a často rozsáhle komentují jednotlivé posty a pracují s hashtagy i grafickými možnostmi příspěvků. I pro laika je tento instagramový účet zajímavý a rozhodně stojí za bližší prozkoumání. Škoda jen, že na Instagram Ministerstva obrany nenarazíte hned, a proto nemá ani tisícovku followers, což je škoda. Co se tak trochu zaměřit na propagaci?

Známka: 1

Ministerstvo obrany může jít všem ostatním příkladem obsahovou rozmanitostí i...

Ministerstvo obrany může jít všem ostatním příkladem obsahovou rozmanitostí i profesionálním vedením svého Instagramu

Ministerstvo kultury @ministerstvokultury

Ačkoliv byl účet založen již v prosinci 2015, dosud si můžeme udělat představu o zajímavostech z činnosti ministerstva pouze z necelé padesátky příspěvků. Zpočátku je vidět pokus o jakýsi styl a vizuální cit v příspěvcích. Později už je to spíše pelmel nesourodých výkřiků a sebepropagace. Pokud odhlédneme od tohoto, je škoda, že potenciálu tak širokého záběru témat, jež je možné zajímavě a esteticky uživatelům zprostředkovat, není absolutně využito.

Určitě by prospělo jednotné vedení účtu svěřené jednomu konkrétnímu zaměstnanci ministerstva, který má trochu kreativní invence a základy internetové gramotnosti. Strohé popisky a velmi plochá práce s možnostmi hashtagů moc nenadchnou a necelé dvě stovky fanoušků také o něčem svědčí. Vzhledem k lajdáctví a nevyužití možností, které se v oblasti kultury nabízejí, musíme hodnotit přísně. Taková prezentace vlajkového kulturního úřadu nestojí za nic. Co vy na to, pane Hermane?

Známka: 4

Tak takhle asi ne...

Tak takhle asi ne...

Ministerstvo pro místní rozvoj @mistnirozvoj

Úplným nováčkem s teprve měsíční existencí účtu je ministerstvo pod taktovkou Karly Šlechtové. Za tuto krátkou dobu nalezneme cca dvacítku víceméně suchých postů, ale není to až zas tak zlé. Rozhodně k tématu, i když je patrné, že si svůj styl tento účet teprve hledá. Informační a výpovědní hodnotu o práci úřadu také nalezneme.

Popisky jsou nudné, pokud jsou vůbec, a práce s hashtagy dost proměnlivá. Možná by se dalo pracovat i s partnerstvím českých měst a obcí se zahraničními. Určitě ze strany evropských fondů a ministerstva probíhá mnoho investic, a to vše by se dalo na Instagramu atraktivně zúročit. Nicméně snaha je evidentní a #mmr má určitě do budoucna šanci. Proto hodnotíme příznivě.

Známka: 3

Husičky na pochodu venkovem. Pro tématiku Ministerstva pro místní rozvoj...

Husičky na pochodu venkovem. Pro tematiku Ministerstva pro místní rozvoj optimální! :)

Ministerstvo spravedlnosti @ministryofjusticecz

Dalším nováčkem na Instagramu s měsíční historií a pouhými osmi příspěvky je MSČR. Dosavadní fotky svědčí o administraci z blízkého okolí ministra Pelikána, objevují se výjevy ze dvora ministerstva a oficiálního otevření areálu Kasárna Karlín. Co je zatím k vidění, je celkem vtipné v rámci možností. Jogíni na dvoře nebo spolupráce s vězni z Pankráce? Proč ne...

Posty jsou krátké, ale tak nějak to nevadí, vizuál mluví sám za sebe. Práce s hashtagy také o. k. Určitě by stálo za to zvýšit aktivitu a zamyslet se nad dalšími možnostmi témat ke sdílení s uživateli.

Známka: 3

Jóga na dvoře Ministerstva spravedlnosti

Jóga na dvoře Ministerstva spravedlnosti.

Všimnou si, že jsou 100 let za opicemi?

Ostatní česká ministerstva zřejmě ještě nedošla do věku sociálních sítí a jediné označení místa nebo hashtagy nám něco z jejich fungování nebo prostředí napoví. Obrazově atraktivní jsou například snímky z Ministerstva průmyslu a obchodu v úřadu vystavěném podle architekta Josefa Fanty ve třicátých letech minulého století.

Poměrně překvapivá je nulová nebo neviditelná aktivita Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, které by studentům mělo jít v informačním věku dobrým příkladem. A co další úřady, nemají co sdílet? Ministerstva zahraničních věcí, životního prostředí, dopravy a další? Určitě mají a při množství úředníků, které zaměstnávají, by se nad svou prezentací na sociálních sítích měla ministerstva zamyslet.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:59 24. října 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  27
 • Trapas
  15
 • Sladký
  9
 • Tvl
  9
 • Haha
  6
 • Cože
  5
Komentáře

Mohlo by vás zajímat